Radio im powie, gdzie jesteś

Tybalt Melia ma 10 lat i właśnie wszedł do finału telewizyjnego konkursu dla młodych geniuszy - czytamy w serwisie BBC. Co ciekawe jego geniusz nie polega na tym, że potrafi zaśpiewać piosenkę Lady Gagi ani na tym, że zapamiętuje sto pierwszych stron jakiejś powieści z XIX wieku a na umiejętności wymyślania wynalazków, które mogą uratować życię. W tym przypadku - życie rowerzysty.

Pomysł Tybalta jest prosty. Do roweru zamontowany jest nadajnik fal radiowych. Kiedy 30 metrów od rowerzysty przejeżdża samochód, fale docierają do radia umieszczonego w aucie i wywołują sygnał dźwiękowy. Kierowca samochodu zostaje ostrzeżony o bliskości rowerzysty.

Wprawdzie nadajnik jest jeszcze dość spory i ciężki, emituje fale na dość niewielką odległość i ogólnie ma całą masę przypadłości, jak przystało na prototyp wykonany przez 10-latka, ale już teraz wzbudził zachwyt jurorów konkursu. Tym bardziej, że rozwiązanie zaproponowane przez Tybalta nie wymaga instalowania żadnych specjalnych urządzeń w samochodach.

Tybalt twierdzi, że pomysł na radiowy sygnał ostrzegający o zbliżaniu się do rowerzysty przyszedł mu do głowy w reakcji na wypadek samochodowy, w którym zginął jego jadący na rowerze kolega ze szkoły. Ofiara nieuważnego kierowcy miała na imię Lee. Stąd nazwa urządzenia: Bleeper. Młody wynalazca ma nadzieję, że Bleeper może uratować życie wielu rowerzystów.

Finał konkursu w telewizji BBC - 7 grudnia.

kom

Więcej o: