Maja W³oszczowska. Unikalny notatnik i mordercze przygotowania

Maja W³oszczowska rozpoczyna we wtorek przygotowania do sezonu. W pierwszym wy¶cigu wystartuje 13 marca, do tego czasu przejedzie na rowerze ponad 70 godzin, oko³o doby spêdzi na nartach biegowych, a przez 20 godzin bêdzie siê pluskaæ w basenie. Trener wicemistrzyni olimpijskiej przekaza³ nam plan przygotowañ swojej kolarki na najbli¿szy tydzieñ. W mediach takie rzeczy prawie nigdy nie s± pokazywane.

- Kolarstwem rz±dzi zasada: wygrywa ten, kto zada sobie wiêcej bólu - twierdzi Andrzej Pi±tek, trener Mai. - A im wiêcej i m±drzej potu wylejesz na treningach, tym ³atwiej bêdzie ci na zawodach.

Terminarz wicemistrzyni olimpijskiej na sezon 2010 pêka w szwach. S± w nim a¿ 32 wy¶cigi, pierwszy 13 marca w Izraelu, kiedy Maja i jej kole¿anki z grupy CCC Polkowice wystartuj± w Haifa Race. Nim jednak pojad± po pierwsze zwyciêstwo, przez ponad trzy miesi±ce bêd± siê przygotowywaæ. Dla przeciêtnego rowerzysty w morderczy sposób, dla zawodowców - jak co roku.

- Przyznam szczerze, ¿e ju¿ brakowa³o mi roweru - mówi Aleksandra Dawidowicz, mistrzyni ¶wiata, mistrzyni olimpijska, zwyciê¿czyni klasyfikacji generalnej Pucharu ¦wiata do lat 23. W tym sezonie przejdzie do elity, ale w treningu przygotowawczym niewiele siê dla niej nie zmieni. Tzn. bêdzie trenowaæ tak samo, tylko d³u¿ej. - Ju¿ jestem przyzwyczajona, ¿e wiêksz± czê¶æ roku spêdzam z dru¿yn±. Jak nie zgrupowania, to wy¶cigi i tak nieustaj±co. Ale za treningami ju¿ têskniê.

Do pierwszego startu Maja i jej kole¿anki przejad± na rowerze ponad 70 godzin (i na szosie, i w terenie), oko³o doby spêdz± na nartach biegowych, a przez 20 godzin bêd± pluskaæ siê w basenie.

Maja, matematyk z wykszta³cenia, skrupulatnie opisuje ka¿dy trening, nawet je¶li jest, to zabawa w wodzie czy æwiczenia ruchowe w sali. Liczby za 2009 rok s± imponuj±ce. W sumie Maja przejecha³a 11500 km. Zajê³o jej to 280 godzin. Do tego trena¿er (przy z³ej pogodzie mo¿na peda³owaæ w domu w miejscu) 18 godzin i 10 minut, narty biegowe - 28 godzin, marszobiegi - 12 godzin, si³ownia - 18 godzin, basen - 12,5 godziny i blisko doba na sali.

Pi±tek: - Kiedy zawodnicy rozpoczynaj± przygotowania, s± jak rower roz³o¿ony na najdrobniejsze czê¶ci. Trzeba czasu i wytrwa³o¶ci, by przy sk³adaniu go, ka¿dy element pasowa³. Najwiêksz± frajd± jest na niego wsi±¶æ, kiedy jest ju¿ gotowy. Dziewczyny poczuj± to samo, startuj±c w pierwszym wy¶cigu, maj±c przekonanie, jak solidn± robotê wykona³y.

Zdaniem trenera, który prowadzi Majê od kilku lat, w kolarstwie mo¿na naprawdê wiele zaplanowaæ. Gdyby nie wypadki losowe, jak np. fatalny upadek Mai przed startem w mistrzostwach ¶wiata w Australii - mo¿na zaprogramowaæ zawodniczkê na sukces, okre¶liæ cel minimum i maksimum, a pó¼niej konsekwentnie go zrealizowaæ.

- Dla nas zbli¿aj±cy siê sezon jest tylko przystankiem do najwa¿niejszego celu. Jest nim z³oty medal na igrzyskach w Londynie - dodaje Pi±tek. - Mogê zapewniæ razem z dziewczynami, ¿e zrobimy wszystko, by nie umkn±³ nam w przygotowaniach ¿aden szczegó³. A o ka¿dym z treningów mo¿emy rozmawiaæ na poziomie detali - sekundy czy centymetra.

Z notatnika Mai W³oszczowskiej

Trener wicemistrzyni olimpijskiej przekaza³ nam plan przygotowañ swojej kolarki na najbli¿szy tydzieñ. Nie ma w nim wolnego dnia, szkoleniowiec zaleca te¿, by w miarê mo¿liwo¶ci Maja æwiczy³a dwa razy dziennie.

* 1 dzieñ (wtorek)

Trening: wytrzyma³o¶ciowy na rowerze. Miejsce: szosa. Intensywno¶æ: strefa tlenowa podprogowa. Czas: 1,5 godz.

* 2 dzieñ (¶roda)

Trening: wytrzyma³o¶ciowo-si³owy na nartach biegowych. Miejsce: Jakuszyce (je¶li nie bêdzie ¶niegu, narty zastêpujemy marszobiegiem). Intensywno¶æ: strefa tlenowa podprogowa (dla Mai 138 uderzeñ). Czas: 2 godz.

* 3 dzieñ (czwartek)

Trening: si³owy. Miejsce: si³ownia. Intensywno¶æ: umiarkowana. Obci±¿enia: 75 proc. maksymalnych mo¿liwo¶ci. Czê¶æ g³ówna: dwa obwody po 12 stacji. Czas æwiczenia: 20 s. Przerwa miêdzy æwiczeniami: 30 s. Przerwa miêdzy obwodami: 5 min. Czê¶æ koñcowa: 15 min rozci±ganie.

* 4 dzieñ (pi±tek)

Trening: wytrzyma³o¶ciowo-si³owy na nartach biegowych. Miejsce: Jakuszyce. Intensywno¶æ: strefa tlenowa podprogowa. Czas: 2,5 godz.

* 5 dzieñ (sobota)

Trening: si³owy. Miejsce: si³ownia. Intensywno¶æ: umiarkowana. Obci±¿enia: 75 proc. maksymalnych mo¿liwo¶ci. Czê¶æ g³ówna: dwa obwody po 12 stacji. Czas æwiczenia: 20 s. Przerwa miêdzy æwiczeniami: 30 s. Przerwa miêdzy obwodami: 5 min. Czê¶æ koñcowa: 15 min rozci±ganie.

* 6 dzieñ (niedziela)

Trening: wytrzyma³o¶ciowo-si³owy na nartach biegowych. Miejsce: trasa biegowa pod skoczni±. Intensywno¶æ: strefa tlenowa podprogowa. Czas: 2,5 godz.

Uwagi: W miarê mo¿liwo¶ci w godzinach popo³udniowych lub wieczornych mo¿na zrealizowaæ drug± jednostkê treningow±, np. p³ywanie, æwiczenia ogólnorozwojowe w sali gimnastycznej czy gry zespo³owe. Ka¿dy trening monitorujemy za pomoc± monitora pracy serca, jednostki treningowe na rowerze równie¿ za pomoc± miernika mocy. Codziennie po przebudzeniu mierzymy i zapisujemy têtno spoczynkowe oraz wykonujemy test zmêczeniowy. Po ka¿dej jednostce treningowej stosujemy 10-15 min stretchingu.

Przemys³aw Iwañczyk

¬ród³o: Gazeta Wyborcza

Wiêcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.