Naturalny i zdrowy środek dopingujący? Sok z buraka!

W dzisiejszych czasach zarzucani jesteśmy reklamami chemicznych drinków energetycznych, które dadzą nam energię życiową, zapewnią witalność, dadzą kopa do działania a także przyspieszą procesy myślowe. Słodzony, gazowany, chemiczny produkt zawsze przegra jednak z... sokiem z buraka!

Do napisania tego artykułu skłoniło mnie kilka czynników. Pierwszym z nich było przekazanie mi przez kolegę zgrzewki soku buraczanego - powiedział, że nawet nie wiem jaka potęga drzemie w tym warzywie... Zaufałem mu i sok piję codziennie, ale też czytam o buraku gdzie tylko mogę. Ostatnio burak zaczął mnie prześladować - w czasie jazdy samochodem,

Burak
Burak fot. MB

 czy też w trakcie oglądania telewizji...

burak
burak fot. MB

 Nie jestem przesądny, ale uznałem to za znak, że muszę podzielić się z wami moją wiedzą o buraku i soku z niego. Tyle tytułem wstępu.

Jak to jest z tym naszym polskim, zwykłym burakiem? Chociaż czy takim zwykłym? Okazuje się, że burak to warzywo wręcz niesamowite, posiadające wiele dobroczynnych dla zdrowia składników. Nie chodzi tu tylko o zdrowie, w znaczeniu komfortu życia seniora, ale sok z buraka ma nieoceniony, pozytywny wpływ na organizm sportowców.

Sekret buraka - więcej czerwonych krwinek!

Otóż regularne picie soku z buraka zwiększa wytrzymałość organizmu, a co za tym idzie – jesteśmy w stanie dłużej trenować. Mniejsze zmęczenie spowodowane jest zwiększoną liczbą czerwonych krwinek. To zaś poprawia procesy oddechowe. Burak posiada „magiczne” związki rozszerzające naczynia krwionośne, czyli azotany. Mają one pozytywny wpływ na ukrwienie serca, jednocześnie redukując zapotrzebowanie naszego organizmu na tlen - także w trakcie intensywnego wysiłku. Nie trzeba tłumaczyć jaki wpływ ma to dla długodystansowego rowerzysty. Dzięki owym azotanom dostarczanym do organizmu w 300-500 ml soku z buraka dziennie, możemy wydłużyć czas pracy naszego ciała nawet o 15%! Dzięki niemu zmniejszy się zużycie tlenu oraz ATP podczas wysiłku, jak również zwiększy się siła naszych mięśni. Dlaczego akurat sok? Przecież można też jeść surowe lub pieczone buraki w sałatkach. Można, ale wbrew pozorom najlepszą formą buraka nie jest jego postać surowa, tylko wyciskany sok, a to dlatego, że nasz organizm przyswaja szybciej i więcej substancji właśnie z soku.

Legalny doping

Sok z buraka to coś w rodzaju legalnego dopingu. Po wypiciu soku czuje się porządnego kopa energetycznego. Burak ma trochę węglowodanów ale nie są to te rafinowane, jak np. w słodyczach, więc nie są tak szybko uwalniane do krwi.

Kolejną nieocenioną dla osób aktywnych właściwością buraka jest redukcja zakwasów. Pomaga on nam je szybciej pokonać, bez znaczenia czy przesadziliśmy z treningiem i mamy już wieloletnie doświadczenie czy dopiero zaczynamy zabawę ze sportem. Sok pomoże w fizjologicznym odżywieniu naszego ciała, poprawieniu kondycji i odbudowie mięśni.

Testy na triathlonistach

W 2011 roku przebadano kolarzy, których zadaniem było wypicie soku z buraka w ilości 500 ml i przejechanie 4-16km. Porównując grupę spożywającą sok z tą otrzymująca placebo, u pierwszej z nich zanotowano wzrost generowanej mocy i skrócenie czasu przejazdu.

Drugiemu testowi zostali poddani średniozaawansowani pływacy, pijący przez 6 dni sok. Zanotowali oni wzrost wydolności na granicy progu beztlenowego.

A co z biegaczami? W ich przypadku badanie przeprowadzono na dwóch zawodnikach, a polegało ono na przeprowadzeniu dwóch testów. Pierwszy odbył się po jednorazowym wypiciu soku, a efekt był taki, że obaj poprawili swój czas o 5 i 5,8 sekundy na dystansie 1500 metrów. Natomiast w drugiej części testu, po tygodniu regularnego picia soku z buraka, pierwszy z zawodników utrzymał poprawę czasu o 5 sekund, a drugi poprawił czas aż o 7 sekund. Co do biegaczy, warto wspomnieć o tym, ze żelazo tracimy z każdym wykonanym krokiem, szczególnie po asfalcie lub chodniku. Przez lekarzy efekt ten nazywany jest, to tzw. „foot strike hemolysis”. O co chodzi? O trzy składniowe: siłę uderzenia stopy o podłogę, źle dobrane obuwie i twardą nawierzchnię. Te trzy puzzle powodują rozpad czerwonych krwinek w naczyniach krwionośnych znajdujących się na stopach – przez ten proces tracimy żelazo.

Kobiety mają większy problem z tym mikroelementem, ponieważ miesiączkując tracą żelazo, które jest bardzo potrzebne dla poprawnego funkcjonowania organizmu. Naukowcy pracujący na Uniwersytecie w Exter doszli do wniosku, ze sok działa korzystnie na wyniki sprinterskie badanych. Badania te pokazały, ze szybkość biegu może poprawić się nawet o 3,5 %...

sok z buraka zamiast piwka - pomagał mi zmieniać oponki w moim MTB
sok z buraka zamiast piwka - pomagał mi zmieniać oponki w moim MTB fot. MB

Wymienione wyżej zalety picia soku z buraka odnoszą się tylko i wyłącznie wymiaru sportowego, ale moc buraka sięga dalej. To warzywo nie tylko pozwala na lepsze osiągnięcia sportowe, ale też na wiele, wiele więcej...

Otóż burak dzięki zawartym w nim przeciwutleniaczom i antyocyjanom likwiduje wolne rodniki zapobiegając rozwojowi komórek rakowych, obniża też tętno spoczynkowe redukując ciśnienie krwi, wzmaga produkcję czerwonych krwinek, więc pomaga walczyć z anemią, wzmaga potencję u mężczyzn i płodność u kobiet, ma też działanie antydepresyjne, pomaga schudnąć dzięki dużej zawartości błonnika, oczyszcza organizm...

A więc Panowie i Panie - pijcie sok z buraka, nic na tym nie stracicie, a zyskać możecie wiele...

 

 

Więcej o: