Pumptracki dla Warszawy! Głosuj na projekt w swojej okolicy w ramach Budżetu Partycypacyjnego

Gdyby każda dzielnica Warszawy miała swój pumptrack, każdy mógłby zobaczyć ile frajdy daje rower! Taką szansę mają: Ochota, Ursynów, Ursus Południowy, Ursus Północny, Żoliborz, Wawer, Wola, dzięki udziałowi projektów na pumptracki w Budżecie Partycypacyjnym.

Pumptrack to specjalnie przygotowany, niewielki, pofalowany, zapętlony tor łączący jazdę jednośladem (zwykle rowerem) i wszechstronny trening. Jest to zbiór szybkich zakrętów i muld, który wyrabia u swoich użytkowników refleks, zmysł równowagi oraz kondycję. Przy odrobinie wprawy, można poruszać się na nim na rowerze bez potrzeby pedałowania. Prędkość uzyskuje się dzięki rytmicznym i skoordynowanym ruchom całego ciała w górę i w dół, stąd zresztą wzięła się jego nazwa: pumptrack ( ang. pump track: pump - pompować, track - tor).

 

Pierwsze pumptracki powstały w latach 70./80. XX w. jako trasy dla słynnych rowerów BMX. W 2002 roku Australijscy kolarze górscy zaczęli budować nowe pumptracki. W Stanach Zjednoczonych pierwszy z torów tego rodzaju zbudowano w 2004 roku przy The Fix Bike Shop w Boulder (stan Kolorado ). Twórcą amerykańskiego toru był profesjonalny kolarz górski Steve Wentz. W Polsce to ciągle świeże zjawisko i wciąż nieznane na szeroką skalę. Wiele osób w ogóle nie słyszało o pumptrackach, a nawet jeśli tak, to kojarzą je raczej z jakimś wyczynowym jeżdżeniem na rowerze.

Liczba takich torów w Polsce rośnie i każdy, kto choć raz spróbował na nich jazdy, chce wracać i trenować. W Warszawie do niedawna był jeden ziemny pumptrack na słynnej górce Kazoorce na Ursynowie, a od jakiegoś czasu (2015 rok) można korzystać z prywatnej inicjatywy - kawiarni rowerowej nad Wisłą. Sporo torów powstało dzięki społecznym inicjatywom grupek entuzjastów. Najpierw budują takie tory z ziemi, a potem namawiają lokalne władze do zainwestowania w asfaltową wersję toru. Warto tu nadmienić, że asfalt ma przewagę nad innymi nawierzchniami, bo charakteryzuje go bardzo dobra przyczepność i pozwala na długotrwałe użytkowanie bez konieczności częstej konserwacji, jak to się dzieje w przypadku toru ziemnego.

Wbrew pozorom, pumptrack nie jest przeznaczony tylko dla osób wykonujących skomplikowane ewolucje, bardzo sprawnych fizycznie czy świetnie radzących sobie na rowerze. Taki tor jest dostępny dla osób w każdym wieku - dla dzieci - zaczynających dopiero przygodę z rowerem od rowerków biegowych, a duża odległość od miejsca zamieszkania do toru staje się poważnym problemem. Jest też dostępny dla starszych, bo wyniesienia nie są wysokie, a dzięki temu prędkość kontrolujemy. Z toru mogą korzystać także zabiegani rodzice małych dzieci, którzy niejako obowiązkowo wychodzą ze swoimi pociechami na place zabaw. Tu mogą aktywnie, wspólnie odpocząć i mieć z tego coś dla siebie! Możliwe jest też korzystanie z pumptracka na deskorolkach i hulajnogach, co może być atrakcyjne dla młodzieży.

Na torze pumptrackingowym można stopniowo poprawiać technikę jazdy, aż do momentu kiedy jesteśmy w stanie wykonać na nim skoki i inne triki. Jest bezpieczniejszy i bardziej dostępny od skateparków, gdzie rampy wymagają sporej sprawności i treningu. Na taki tor wjeżdża się na kilkuminutowy trening, a następnie ujawniają się jego walory społeczne, gdyż przeważnie w trakcie odpoczynku przed kolejnym wjazdem rozmawia się z innym użytkownikami.

Są również walory estetyczne. Podstawowa wersja toru zajmuje naprawdę mało miejsca. Nawet jeśli tor jest długi, to jest zapętlony i ta długość wizualnie się gubi. Pumptracki na ogół ładnie wyglądają - niewielkie wzniesienia, dookoła bandy osadzone trawą, mogą być ławki, wokół krzaczki. Doskonale wpisują się one w przestrzeń miejską, są miejscem integracji, relaksu i treningu.

Warto je budować. Mieszkańcy kilku dzielnic Warszawy złożyli do Budżetu Partycypacyjnego projekty stworzenia takich torów.

Zagłosuj na najbliższy dla siebie pumptrack w którejś dzielnicy: Ochota, Ursynów, Ursus Południowy, Ursus Północny, Żoliborz, Wawer, Wola

https://app.twojbudzet.um.warszawa.pl/2017/voting/voter

GŁOSOWAĆ można od 14 do 24 czerwca 2016 r. Przez INTERNET na www.twojbudzet.um.warszawa.pl lub OSOBIŚCIE w Urzędach Dzielnic.