Ziółkowska trzecia w hiszpańskiej etapówce

Mistrzyni Polski Michalina Ziółkowska (Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team) zajęła trzecie miejsce w wyścigu etapowym Volcat, rozgrywanym w hiszpańskiej miejscowości Igualada. Zawody odbywały się w czasie Świąt Wielkanocnych i posiadały kategorię S2 Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).

Michalina to aktualna Mistrzyni Polski w maratonie MTB. Do zawodów w Hiszpanii przystąpiła zaraz po zakończeniu obozu przygotowawczego do nowego sezonu:

Sezon startowy rozpoczęłam udziałem w trzydniowej etapówce w hiszpańskiej miejscowości Igualad - relacjonuje Ziółkowska - Wyścigiem zakończyłam 2 tygodniowe zgrupowanie, więc siłą rzeczy ważniejsza od walki o zwycięstwo, była realizacja założeń taktycznych. Szczyt formy jest mi potrzebny w czerwcu, więc obecnie brakuje mi dynamiki na interwałowych odcinkach.

Na starcie pojawiły się bardzo mocne zawodniczki, takie jak Mistrzyni Włoch Annabella Stropparo czy Githa Michiels z Belgii. W Hiszpanii pojawiła się też nasza była kadrowiczka Magdalena Sadłecka. Pierwszy etap to szybkie ściganie z niedługimi podjazdami. Taki profil nie pasował naszej mistrzyni. Po nim Ziółkowska zajmowała czwarte miejsce z niewielką stratą do Hiszpanki Ramony Gabriel. Drugiego dnia rozgrywany był etap królewski o długości 78 km i przewyższeniu 2450 m.

Drugi etap wyścigu był bardzo wymagający - wspomina Michalina - Dłuższy dystans, większe przewyższenia i interwałowe single rozciągnęły stawkę. Zgodnie z założeniami starałam się przyśpieszyć na dłuższych podjazdach i wyrównywać oddech na wypłaszczeniach. Hiszpanka nie wytrzymała tempa, ale dwie pierwsze zawodniczki były poza zasięgiem.

Dzięki zaatakowaniu na najdłuższym podjeździe i utrzymaniu przewagi do mety, po tym odcinku Michalina awansowała na trzecią pozycję. Ostatniego dnia udało jej się ją obronić na szybkim 42 kilometrowym etapie. Zawody wygrała Włoszka Annabella Stropparo przed Githą Michiels z Belgii.

Po powrocie do kraju i krótkim odpoczynku, nasza zawodniczka wybiera się do Chorwacji na zawody XCM Premantura mające kategorię UCI C3.

Więcej o: