Akademia Cezarego Zamany i firmy Diagnostix

Serdecznie zapraszamy na trzeci już sezon warsztatów Akademii Rowerowej Cezarego Zamany. W tym roku głównym partnerem merytorycznym jest firma Diagnostix. Pierwsza edycja warsztatów odbędzie się na warszawskich Bielanach w siedzibie firmy Veloart, która jest partnerem wydarzenia. Tematem naszego spotkania będą badania wydolnościowe oraz Bike Fitting czyli proces doboru pozycji na rowerze w ujęciu interdyscyplinarnym.

edycja I

TERMIN WARSZTATÓW 12-13 GRUDNIA

MIEJSCE Veloart Warszawa ul. Żeromskiego 17 C

Badania wydolnościowe są rekomendowane zarówno zawodowcom jak i amatorom. W obecnym, nowoczesnym świecie planowania programów treningowych badania są podstawą w ocenie dyspozycji zawodnika, postępu oraz słuszności zastosowania danego procesu treningowego. Dowiadujemy się z nich, w jakich aspektach wydolności mamy braki oraz jakie są nasze mocne strony. Dzięki badaniom jesteśmy w stanie zoptymalizować czas treningu. Poznajemy własne progi metaboliczne, strefy do treningu oparte na mocy oraz tętnie. W piątek, dla zainteresowanych będzie możliwość poddania się badaniom za pomocą ergospirometrii wraz z oznaczeniem mleczanów przed, podczas oraz po wykonanej próbie. Test polega na progresywnym zwiększaniu obciążenia do "odmowy" zawodnika. Możliwe jest wykonanie badania na własnym rowerze. W sobotę, w ramach warsztatów specjaliści z Diagnostix przedstawią idee badań wydolnościowych i opowiedzą, jak interpretować uzyskane wyniki oraz jak wykorzystać je w procesie treningowym. Zajęcia poprowadzą: Michał Brauliński, absolwent AWF Warszawa, kierownik "Diagnostix", trener i czynny zawodnik kolarstwa szosowego oraz Patryk Piasecki, olimpijczyk z Pekinu, wielokrotny medalista mistrzostw świata i europy w żeglarstwie, a obecnie zawodowy kolarz grupy JBG-2 MTB TEAM.

Bikefitting jest procesem doboru indywidualnych ustawień roweru do anatomicznej budowy ciała. Łączy w sobie interdyscyplinarną wiedzę z zakresu fizjoterapii, anatomii ludzkiej, biomechaniki, aerodynamiki i ergonomii. Dopasowanie odpowiedniej pozycji na rowerze i kombinacja komponentów zapewniają efektywność jazdy przy jednoczesnym zachowaniu komfortu i bezpieczeństwa dla narządu ruchu. W tajniki tej wiedzy wprowadzi Was Mateusz Naworol, fizjoterapeuta i bikefitter studia Veloart, pracujący z kolarzami i triathlonistami, zarówno z amatorskiego jak i zawodowego peletonu. W drugiej części niedzielnych warsztatów zostanie zaprezentowany temat bezpośrednio związany z fizjoterapią - streching w kolarstwie. Różne formy rozciągania powinny być częścią treningu każdej dyscypliny sportowej, nie wyłączając kolarstwa. Poruszymy wszystkie aspekty związane ze strechingiem, wskażemy najczęstsze błędy popełnione przy jego wykonywaniu, a także przestawimy praktycznie, jak powinien rozciągać się kolarz, aby zapewnić sobie szybszą regenerację, większą mobilność i elastyczność ciała, a także profilaktykę przed kontuzjami.

Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem biuro@mazoviamtb.pl

Koszt warsztatów wynosi 200 zł

WARSZTATY PROWADZĄ DOŚWIADCZENI PARTNERZY

Diagnostix - Centrum "Diagnostix" zajmuję się kompleksowymi badaniami wydolnościowymi dla wielu dyscyplin sportowych (m.in. dla kolarzy). Placówka rozpoczęła działalność w 2009 roku. Od tego czasu badała wielu medalistów olimpijskich, mistrzów świata czy polskich czołowych kolarzy, takich jak: Piotr i Adrian Brzózkowie, Marek Galiński, Maja Włoszczowska czy Rafał Wilk. Badania diagnostyczne przeprowadzane są na profesjonalnym sprzęcie najwyższej klasy ( Cyclus 2, Lode Excalibur Cortex Metamax, Biosen). Systematyczne badania wykonywane w CDS Diagnostix są postawą do planowania i ewaluacji treningów m.in. grupy kolarskiej JBG-2 Professional Team.

Veloart - to studio analizy i doboru pozycji (bikefitting) oraz miejsce, gdzie powstają unikatowe rowery. Na miejscu znajduje się serwis oraz sklep oferujący komponenty renomowanych marek z całego świata. Zespół to również fizjoterapeuci, byli zawodnicy, trenerzy personalni, dietetycy. Veloart Travel kibicuje polskim kolarzom na wyścigach o międzynarodowej renomie (Paris Roubaix, Amstel Gold Race, Liege-Bastogne-Liege, Giro d'Italia, Tour de France), gdzie zapewnia pełną obsługę na wyjazdowych imprezach dla amatorów kolarstwa.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

PIĄTEK 11.12

12:00 - 20:00 Możliwość przeprowadzenia badań wydolnościowych w promocyjnej cenie.

  • badania podstawowe 200 zł (ergospirometria, test progresywny do odmowy)
  • badania kompleksowe 300 zł (ergospirometria + oznaczenie mleczanów)

SOBOTA 12.12

11:00 - 12.30 Pokazowe badanie wydolnościowe z profesjonalnym komentarzem

12:30 - 13:00 Przerwa na kawę

13:00 - 15:00 Wykład: "Idea badań wydolnościowych dla kolarzy oraz wykorzystanie ich w Praktyce".

15:00 - 15:30 Przerwa na lunch.

16:00 - 17:00 Tematy techniczne - sprzęt, rowery, nowinki branżowe.

NIEDZIELA 13.12

10.00 - 11.00 Bikefitting czyli proces doboru pozycji na rowerze w ujęciu interdyscyplinarnym - teoria, wskazówki i ciekawostki.

11.00 - 12.30 Bikefitting prezentacja praktyczna. Wskazanie uczestnikom najczęstszych błędów w pozycji oraz czym może grozić złe ustawienie roweru i zła pozycja kolarska dla ich zdrowia i narządów ruchu.

12.30 - 13.00 Przerwa na kawę.

13.00 - 13.30 Streching jako ważny element treningu kolarskiego, fakty i mity.

13.30 - 14.30 Streching dedykowany kolarzom, cześć praktyczna i prezentacja form rozciągania w kolarstwie.

Więcej o: