Diverse Downhill Contest - historyczny sukces Polaka

W drugi weekend września odbyła się impreza, która przejdzie do historii polskiego i europejskiego Downhillu. Najlepsi europejscy zawodnicy i zawodniczki, w tym rekordowa ilość zawodników zagranicznych, stanęli na starcie Mistrzostw Europy w zjazdach rowerowych - Diverse Downhill Contest. Ich występy oraz obecność tysięcy niesamowitych kibiców sprawiły, że Góra Stożek stała się stolicą sportów rowerowych Starego Kontynentu.

Zawodnicy z piętnastu krajów walczyli w dziewięciu kategoriach. Sobotnie kwalifikacje w prestiżowej kategorii Elite Man wygrał Rastislav Baranek, a Jana Bartova triumfowała w kategorii Elite Woman. W niedzielnych wyścigach Jana utrzymała rezultat i mogła cieszyć się swoim piątym zwycięstwem z rzędu w ostatnich startach. Rastislav natomiast, podobnie jak drugi z faworytów Johannes Fishbach, nie wytrzymali presji i pojechali dużo słabiej niż dzień wcześniej zajmując odległe pozycje. Z niesamowitym czasem 2:18:071 triumfował Jure Zabijek ze Słowenii.

Najlepszy z Polaków, Sławek Łukasik, w kwalifikacjach metę przejechał jako trzeci, natomiast w niedzielę stracił do Jure jedynie setne sekundy i stanął na drugim stopniu podium. Sławek poprawił swój sobotni czas aż o siedem sekund. Pierwszą trójkę zamknął Lutz Weber, a podium kobiet uzupełniły dwie Włoszki: Veronika Widmann i Eleonora Farina.

Jakub Żbikowski triumfował w kategorii U17 dając polskim kibicom mocny powód do dumy. Jakub wyprzedził pozostałych zawodników o ponad cztery sekundy.

W sobotę popołudniu odbył się widowiskowy konkurs Monster Energy Best Whip. Siedemnastu zawodników rywalizowało w formacie jam session W ciągu pół godziny każdy zawodnik mógł wykonać dowolną ilość Whipów. Sędziowie oceniali wysokość i długość lotu, ale przede wszystkim stopień "wyłamania" rowerów. Po pierwszych kilku próbach publiczność wybrała swoich faworytów i nagradzała ich dopingiem trochę bardziej niż pozostałych zawodników. Josh Lowe, Filip Zeman i Sebastian Macura czarowali widzów "łamiąc" rowery w niesamowitym stylu. Pomimo tego, że każdy z nich dał z siebie 150%, zwyciązcą konkursu mógł zostać tylko jeden z zawodników. Decyzją jurorów zwycięzcą został Josh Lowe przed Zemanem i Macurą.

Miniony weekend był weekendem wielkich sportowych emocji i historycznych wyników Polaków. Góra Stożek stała się europejską stolicą zjazdów rowerowych, a tysiące kibiców, którzy wybrali się do Wisły, aby kibicować zawodnikom, po raz kolejny stworzyli wyjątkową atmosferę sportowego święta. Jak zapewniają zawodnicy, na długo zapamiętają niesamowity, nakręcający do szybszej jazdy, doping, który czekał ich niemal na każdym metrze jednej z najtrudniejszych tras downhillowych w Mistrzostwach Europy i z radością wrócą na Stożek za rok.

Po dziesięciu latach od kiedy pierwszy raz powstała trasa downhillowa na Stożku impreza`tak wysokiej rangi za sprawą Spotainment przy wsparciu Miasta Wisła oraz sponsorów: Diverse, Diverse Extreme Team, Monster Energy Drink i GoPro mogła odbyć się w Polsce. Nie tylko zawodnicy docenili warunki startu, sędziowie i delegaci, pomimo trudnej infrastruktury wysoko ocenili organizację i przygotowanie trasy. To wszystko pozwala stwierdzić, że Mistrzostwa Europy gościły w Wiśle po raz pierwszy, ale na pewno nie ostatni.

Mistrzostwa Europy - Diverse Downhill Contest

WYNIKI

HOBBY HARDTAIL

1. Witek Kania

2. Adam Lucan

3. Magda Pavol

4. Mateusz Rajpold

5. Tomasz Goryczka

HOBBY JUNIOR

1. Sebastian Macura

2. Adrian Sokalski

3. Michał Ziobro

4. Tomasz Raszyk

5. Sebastian Karbowiak

6. Wiktor Juraszek

U17

1. Jakub Żbikowski

2. Kristian Poruban

3. Balazs Muszula

4. Dominika Turek

HOBBY FULL

1. Łukasz Wojtas

2. Adrian Purzycki

3. Talis Liepins

4. Maciej Sztorc

5. Mateusz Smętek

6. Adam Oślizło

MASTERS II

1. Milan Suchomel

2. Grzegorz Góra

MASTERS I

1. Vlastimil Hyncica

2. Artur Miśkiewicz

3. Petr Pechnik

4. Tomasz Kempa

5. Stanisław Kruk

6. Rafał Klimczuk

JUNIOR WOMEN

1. Simona Porubanova

2. Hanna Kurek

ELITE WOMEN

1. Jana Bartova

2. Veronika Wildmann

3. Eleonora Farina

4. Monika Hrastnik

5. Sonia Skrzypnik

6. Elke Rabeder

JUNIOR MEN

1. Loris Revelli

2. Laly Thibault

3. Tomas Navratil

4. Maxime Ciriego

5. Denis Kohut

6. Luka Berginc

ELITE MEN

1. Jura Zabijek

2. Sławomir Łukasik

3. Lutz Weber

4. David Trummer

5. Jack Reading

6. Harry Molloy

Oficjalna strona: www.downhillcup.eu

Oficjalny profil na Facebook`u  www.facebook.com/downhillcontest

Organizatorom cyklu Diverse Downhill Contest już od prawie dekady przyświecają te same, nadrzędne cele: popularyzacja zjazdu rowerowego i tworzenie najbardziej wymagających technicznie tras. Przekłada się to na stały wzrost poziomu sportowego polskiej sceny downhillowej oraz dostarczanie niesamowitego widowiska.

Diverse Downhill Contest to zawody organizowane w Polsce od 2006 roku, kiedy to na górze Stożek w Wiśle przygotowano od podstaw specjalnie pod zawody pierwszą trasę downhillową. Do chwili obecnej w ramach cyklu odbyło się łącznie prawie 30 imprez. Od samego początku tworzone są one przez zawodników dla zawodników.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.