Pierwszy fragment szlaku Green Velo wybudowany!

Pierwszy ?zielony? fragment Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo można już zobaczyć na interaktywnej mapie trasy, zamieszczonej na oficjalnym portalu www.greenvelo.p

"Zielony" oznacza w tym przypadku to, że został on oddany do użytku wraz z właściwym oznakowaniem i Miejscami Obsługi Rowerzystów. A chodzi o odcinek w powiecie węgorzewskim, na Północnych Mazurach, w województwie warmińsko-mazurskim.

Pierwszy odcinek trasy Green Velo liczy 28 kilometrów i prowadzi po wydzielonej drodze rowerowej. Oficjalny odbiór techniczny nastąpił 3 czerwca. Na trasie znajdują się cztery Miejsca Obsługi Rowerzystów.

- To bardzo bezpieczny odcinek trasy, bo w całości oddzielony od ruchu samochodowego. Poprowadzono go nowymi drogami rowerowymi, a we wschodniej części wyremontowanym nasypem dawnej linii kolejowej - informuje członek zarządu województwa Warmińsko - Mazurskiego Anna Wasilewska, odpowiedzialna za inwestycje na trasie Green Velo w tym regionie.

Początek wybudowanego odcinka to miejscowość Leśniewo, w której zobaczyć można dwie niedokończone, monumentalne śluzy. Jest to fragment Kanału Mazurskiego, który w założeniach miał połączyć Wielkie Jeziora Mazurskie z Bałtykiem poprzez rzeki Łynę i Pregołę. Niestety, wybuch pierwszej, a potem II wojny światowej pokrzyżował plany budowniczych i ta budowla hydrotechniczna nie została oddana do użytku.

Kilka kilometrów dalej, w pobliżu miejscowości Trygort, rowerzyści podążający szlakiem Green Velo odpocząć mogą na jednym z MOR-ów, zbudowanym przy samym brzegu Jeziora Mamry. Jest to drugie co do wielkości jezioro naszego kraju.

Dalej szlak prowadzi przez centrum Węgorzewa, które wkrótce zapewne uzyska status "rowerowej stolicy Polski". W ostatnich latach w tym żeglarskim mieście i okolicach powstało bowiem wiele atrakcyjnych dróg rowerowych, w tym promenada dookoła miasta. Warto zobaczyć tu Muzeum Kultury Ludowej wraz z niewielkim skansenem budownictwa mazurskiego, port i nową plażę miejską. W okolicy miasta jest wiele tras i szlaków rowerowych, pozwalających na bezpieczne poznawanie okolicy. Wkrótce na portalu www.greenvelo.pl pojawi się opis kilku, rekomendowanych przez współpracujących z nami rowerzystów, tras rowerowych dookoła Węgorzewa.

Po wizycie w Muzeum Tradycji Kolejowej, mieszczącym się w dawnym dworcu można kontynuować wyprawę szlakiem Green Velo poprowadzonym na wschód w kierunku Gołdapi po nasypach dawnej, zlikwidowanej linii kolejowej. Wybudowany odcinek kończy się przed miejscowością Banie Mazurskie, a docelowo prowadzić będzie nasypami do Gołdapi, a stamtąd przez Puszczę Romincką na Suwalszczyznę i Podlasie. Łącznie ten w całości wydzielony z ruchu samochodowego fragment szlaku liczyć będzie niemal 100 kilometrów, a zostanie wybudowany w całości do końca 2015 roku.

Materiały partnerów

zobacz sprzęt rowerowy

Więcej o: