Romet Rambler KID 20 - mały, mocny zawodnik [TEST]

Kto nie pamięta swojego pierwszego roweru ręka w górę? No dobrze, pierwszego można nie pamiętać, ale drugi na pewno wrył się w pamięć. Masz sześcioletnie dziecko, które wyrosło już ze swojego jednobiegowego rowerka na 16 calowych kołach, czas na pierwszy prawdziwy "prawie dorosły" sprzęt z amortyzatorem, przerzutkami i większymi kołami. Oto Rambler 20, jedno z marzeń każdego siedmiolatka.

O pomoc przy testowaniu Rometa Ramblera Kid 20 zwróciłem się do Franciszka Kwiatkowskiego - siedmiolatka, który swój wolny od szkoły czas (I klasa) najchętniej spędza na rowerze. Mieszka niedaleko warszawskiego Parku Kępa Potocka, w którym zna każdy krzak, każdą dróżkę i zakamarek. Obiecał, że podczas wspólnej rowerowej przejażdżki pokaże mi kilka swoich ulubionych miejsc. Zobaczmy w takim razie na czym będzie jeździć mój przewodnik.

Franek Kwiatkowski i Romet RamblerFranek Kwiatkowski i Romet Rambler fot. MB fot. MB

Rama

Rambler zbudowany jest na bazie aluminiowej ramy z popularnego stopu 6061. Górna rura ramy jest wygięta, dzięki czemu osiągnięto niższy przekrok (51 cm). Ułatwia on dziecku wsiadanie i zsiadanie z rowerka.

Rama Rometa Ramblera 20Rama Rometa Ramblera 20 fot. MB fot. MB

Rozmiar ramy Ramblera to 13 cali i w połączeniu z 20 calowymi kołami przewidziany jest dla dzieci w wieku 6-8 lat. Nie jest to tylko kwestia wysokości na której umieszczona jest górna rura ramy, ale także długości ramy, oraz długości korb. Zewnętrznie poprowadzone linki hamulca i tylnej przerzutki są łatwe w konserwacji i umieszczone tak, że w ogóle nie przeszkadzają w użytkowaniu roweru. Dostępne są dwa malowania Ramblera - niebiesko-zielony oraz czarno-żółty. Oba prezentują się dobrze, zarówno z daleka jak i z bliska, gdyż powłoka lakiernicza położona jest z dużą dokładnością.

Komfort jazdy

Na komfort jazdy bardzo duży wpływ ma prawidłowe ustawienie wysokości siodełka. Niestety często rodzice w trosce o bezpieczeństwo dziecka ustawiają siodełko zbyt nisko, tłumacząc to tym, że dziecko dosięga wtedy całymi stopami do ziemi na siedząco, co ma zapobiec wywrotkom. W praktyce jazda ze zbyt nisko ustawionym siodełkiem sprawia dziecku trudność, pozycja staje się niekomfortowa i nieprzyjemna. Należy zwrócić na to szczególną uwagę i ewentualnie osiągnąć kompromis (widoczny na zdjęciach) ustawienia wysokości siodła między sprawiającym trudność w jeździe (zbyt niskie ustawienie), a sprawiającym trudność przy zatrzymaniu się (wysokie ustawienie).

Franek na RamblerzeFranek na Ramblerze fot. MB fot. MB

Romet Rambler Kid 20 wyposażony jest w wygodne siodełko pozwalające dziecku na przejechanie dłuższego dystansu bez bólu, nawet bez stosowania spodenek z kolarską wkładką. Franek jednego dnia, podczas rodzinnej wycieczki przejechał ponad 20 km. Nie sprawiło mu to żadnych problemów, na nic nie narzekał i miał ochotę na dalszą jazdę.

siodłosiodło fot. MB fot. MB

Szeroka na 55 cm kierownica, umieszczona na sztywnym, stalowym mostku była optymalnie w zasięgu naszego małego testera mierzącego około 130 cm wzrostu.

Romet Rambler Kid 20Romet Rambler Kid 20 fot. MB fot. MB

Chwyty, w fantazyjne wzory przypominające łapki jakiegoś futrzaka, są miękkie i wygodne. Na ich końcach znajdują się nadlewy gumy, które pozwalają na pewniejszy chwyt i ukierunkowują go w odpowiednie miejsce.

chwyty Romet Ramblerchwyty Romet Rambler fot. MB fot. MB

Nie zauważyłem, żeby przedni amortyzator, w który wyposażony jest Rambler jakoś wybitnie pracował w czasie jazdy po nierównościach (2,5 cm realnego skoku). Franek zapytany o to, czy czuje różnicę w jeździe miedzy swoim rowerem ze sztywnym widelcem, a Rometem Ramblerem zauważył, że kierownica Ramblera mniej szarpie niż w jego rowerze podczas jazdy "po kamykach". Na pewno na przyjemną jazdę po nierównościach wpływają też pozytywnie czeskie opony Rubena Scylla (20/1.9) z terenowym bieżnikiem, zapewniające dosyć dobrą przyczepność - w czasie jazdy po mokrej trawie, czy luźniejszym piasku.

Napęd

Jednotarczowa korba (36 zębów) współpracuje za pomocą łańcucha KMC z sześcioblatowym (14-16-18-21-24-28) wolnobiegiem sygnowanym przez firmę Shimano.

Napęd Romet RamblerNapęd Romet Rambler fot. MB fot. MB

Zmianą przełożeń generowanych przez przerzutkę Shimano FT35 steruje się za pomocą obrotowej manetki Shimano Revoshift umieszczonej po prawej stronie kierownicy. Zmiana biegów jest szybka, wygodna i łatwa. O tym na jakim biegu aktualnie jedziemy informuje nas czytelny wyświetlacz na manetce. Zakres zmiany biegów jest wystarczający zarówno do tego, by dziecko zdołało podjechać pod górkę w parku jak i do tego, żeby spokojnie nadążyło za rodzicami jadącymi swoimi rowerami z relaksacyjną prędkością. Franek zapytany o to jak mu się jeździ na tym rowerze powiedział: "Strasznie szybko, jeżeli oczywiście mam szóstkę, to jeżdżę strasznie szybko. Przeganiam swojego brata, bo on jeździ na trójce."

Hamulce

Generowanie opóźnień w Romecie Ramblerze powierzono dwóm hamulcom typu V-brake sygnowanym przez firmę Promax. Klamki, którymi steruje się działaniem hamulców umieszczone są na tyle blisko kierownicy, że każda - nawet najmniejsza - rączka sześciolatka spokojnie do nich dosięgnie. Hamulce działają bez zarzutu sprawnie i bezpiecznie zatrzymując małego Ramblera.

Skoro już jesteśmy przy kwestii bezpieczeństwa, to Romet Rambler całkowicie pozbawiony jest szybkozamykaczy.

brak szybkozamykaczybrak szybkozamykaczy fot. MB fot. MB

Dziecko samo i tak nie poradzi sobie z wymianą dętki, czy też odpowiednią regulacją siodełka, więc nie są one potrzebne, a wpływały by ujemnie na bezpieczeństwo jazdy. Po odpowiednim dokręceniu nakrętek na ośkach kół i wyregulowaniu siodełka przy pomocy klucza ampulowego przez serwisanta czy rodzica, mamy pewność, że wszystkie ustawienia będą bezpiecznie zachowane, a dziecięca ciekawość nie będzie miała pola do popisu.

Akcesoria

Rambler fabrycznie wyposażony jest w dzwonek, przedni biały i tylny czerwony odblask, oraz pomarańczowe odblaski na kołach. Jest to standardowe wyposażenie każdego prawdziwego firmowego "górala", którym przecież jest Romet Rambler Kid 20. Od swojego właściciela tylko zależy w jakie potrzebne mu akcesoria swój rowerek będzie chciał doposażyć. Na pewno należałoby dokupić błotniki, oświetlenie ledowe, małą torebkę podsiodłową na drobiazgi oraz koniecznie nóżkę boczną. Należy też wspomnieć o tym, że w związku z brakiem miejsca w ramie producent nie wyposażył jej w otwory do mocowania uchwytu na bidon.

Trwałość

Romet Rambler Kid 20 to kawał solidnego roweru. Świadczyć może o tym jego waga wynosząca 11 kg. Niektórzy mogą oburzać się, że taki mały rowerek waży tyle co rower dorosłego, ale... nie jest to waga odbiegająca od tego co proponuje konkurencja. Bez problemu znalazłem rowerki o podobnej specyfikacji, których waga jest o 1 kg większa. Franek zapytany o wagę roweru powiedział - "Nie jest dla mnie zbyt ciężki. Przenosiłem go nawet przez pięć schodków przy Stadionie Narodowym sam i dałem radę."

Rower dziecięcy często musi przejść więcej, niż kupiony za kilka tysięcy, i większą część czasu trzymany w garażu, czy piwnicy, rower niedzielnego rowerzysty. Rowery dla naszych pociech mają ciężkie życie. Dzieci uczą się na nich jeździć, często nie ma dnia bez kilku upadków, a użytkowane są w sezonie rowerowym w każdej możliwej chwili - w końcu dla siedmiolatka rower jest całym jego światem (przynajmniej tak było w moim przypadku).

Wcześniej wspominana powłoka lakiernicza na ramie jest bardzo porządna i mimo kilku wywrotek jakie w swojej przygodzie z Ramblerem zdarzyły się Frankowi - nigdzie nie zauważyłem odprysku lakieru. Rama - będąc aluminiową - odporna jest też na rdzę (czego nie można powiedzieć o stalowych ramach dziecięcych rowerków z hipermarketów).

Romet RamblerRomet Rambler fot. MB fot. MB

Nic też dziwnego, że w rowerkach dziecięcych nie znajdziemy cieniowanych elementów, akcesoriów z carbonu czy innych "kosmicznych" technologii. Solidne stalowe piasty, mocna aluminiowa rama, mocne obręcze, stalowa kierownica i mostek - to wszystko musi wytrzymać bezkompromisowe użytkowanie dziecka, które najcześciej przecież nie dba tak o sprzęt który dostało, jak dorosły, któremu roweru nikt nie dał...

Zobacz wideo

Romet Rambler Kid 20 po 2-3 latach użytkowania z całą pewnością będzie nadawał się do sprzedaży na rynku wtórnym i służyć będzie kolejnemu spragnionemu rowerowych przygód sześciolatkowi.

Więcej informacji na stronie poducenta .

Więcej o:
Copyright © Agora SA