Większy znaczy lepszy? Rowery z 36 calowymi kołami

W segmencie rowerowym zmiany zachodzą ostatnimi czasy bardzo szybko. Nowości gonią nowości, a producenci prześcigają się w tworzeniu nowych rozwiązań, które usprawnią, ułatwią lub też przyspieszą jazdę na rowerze. Niejako przy okazji tworzą się też różne nurty, które w tej chwili są dla nas dziwne, ale kto wie co będzie za kilka lat. Panowie i Panie, oto 36er!

Historia kołem się toczy - ta rowerowa także. W końcu koło, najważniejszy wynalazek ludzkości, w rowerze pełni znaczącą funkcję. Od jego szerokości, średnicy, po prostu rozmiaru - zależy komfort jazdy, dzielność terenowa czy też wreszcie szybkość pojazdu.

Do niedawna w największe, 28 calowe koła wyposażone były tylko rowery mające poruszać się po utwardzonych nawierzchniach. Choć w latach 90. pojawiły się prototypy rowerów MTB na 29 calowych kołach - tzw. 29ery, to nikt nie brał ich wtedy na poważnie. Pozycja 26 calowych kół przez długi czas była niezachwiana w terenie, a na szosie królowały 28ki.

Zmiana sił nastąpiła kilka lat temu, a na rynku powstało zamieszanie. Najpierw do sklepów a później w teren wjechały koła 29 calowe, następnie koła pośrednie między nimi, czyli rozmiaru 27,5 cala (650B). Te ostatnie trafiły do salonów sprzedaży raptem dwa lata temu.

I co? To wszystko? O niee... bo otóż nowy trend puka do naszych drzwi. To 36ery. Tak! Rowery z gigantycznymi kołami w rozmiarze 36 cali.

36er w terenie36er w terenie fot. fb fot. fb

Na razie żaden ze światowych potentatów w branży rowerowej nie zdecydował się na ich seryjną produkcję, a modele rowerów z ogromnymi kołami są domeną customowych warsztatów.

36er custom36er custom fot. FB fot. FB

Ale kto wie co przyniesie nam przyszłość. Ramy różnych rodzajów zbrojone są 36 calowymi kołami:

w stylu chopper,

36er ala chopper36er ala chopper fot. fb fot. fb

tandem,

36er tandem dla trojga36er tandem dla trojga fot. FB fot. FB

czy też rower poziomy.

36er poziomka36er poziomka fot. FB fot. FB

Jak jeździ taki wynalazek? Oto próbka w filmie poniżej:

 

Firma Waltworks produkuje opony do tych wynalazków a jedną z firm, która buduje 36ery - jest Black Sheep Bikes z Fort Collins w Kolorado, USA. 36ery doczekały się też swojego FunPage'a .

Więcej o: