Profilaktyka kontuzji kolarskich - za nami I Warsztaty Akademii Rowerowej Cezarego Zamany

Akademia Rowerowa Cezarego Zamany zmaterializowała się, przyjmując formę serii warsztatów. Pierwsze z nich odbyły się w weekend 25-26 października w Kazimierzu Dolnym. Wspaniała pogoda i piękne okoliczności przyrody były tylko tłem dla celu w jakim przyjechali tu uczestnicy warsztatów - zdobycia rozległej wiedzy z zakresu profilaktyki kontuzji kolarskich.

Hotel w wypoczynkowej miejscowości to miejsce, w którym każdy chciałby spędzić wolny weekend. Dlaczego więc nie połączyć przyjemności z czymś pożytecznym? Cezaremu Zamanie zdecydowanie udała się ta sztuka i na miejsce I Warsztatów Akademii wybrał malowniczą miejscowość w woj. lubelskim - Kazimierz Dolny.

Uczestnicy tego wydarzenia (w tym również moja skromna osoba) przez dwa dni uczyli się jak ustrzec się przed typowymi urazami kolarskimi. Nie chodzi tutaj o ochronę przed upadkami, bo przed nimi chroni jedynie nauka techniki jazdy (tę szlifowaliśmy podczas 2 sesji treningowych w terenie) lub odzież ochronna, ale o unikanie błędów w rowerowych treningach. Odpowiednia rozgrzewka i odpowiednie rozciąganie przed treningiem, prawidłowa praca na rowerze, tzw. cool-down po intensywnym wysiłku, ćwiczenia rozluźniające po treningu rowerowym (m.in. automasaż wałkiem piankowym), odpowiedni trening uzupełniający, a także wpływ odpoczynku i odnowy biologicznej (do której należy m.in. prysznic) na szybkość regeneracji oraz samopoczucie zawodnika - tajniki tych właśnie zagadnień zdradzał uczestnikom warsztatów doświadczony fizjoterapeuta - Tomasz Sołowiński z "CRS Clinic".

zajęcia praktycznezajęcia praktyczne fot. Paweł Kielczykowski fot. Paweł Kielczykowski

Nieocenioną rzeczą okazały się prywatne konsultacje fizjoterapeutyczne, na które zapisać się mógł każdy, kto odczuwał jakiś dyskomfort w swoim "aparacie ruchu". Wiedza teoretyczna Tomasza została sprawdzona również w praktyce. Skomplikowany uraz kolana, którego doznałem 8 lat temu został "rozebrany" na części pierwsze i zdiagnozowany. Mimo wielu wizyt u różnych ortopedów do tej pory nie usłyszałem jeszcze takiej diagnozy oraz konkretnej propozycji usunięcia przyczyn dolegliwości. Tomasz dał mi nadzieję na poprawę mojego zdrowia. Z czasem okaże się, czy nadzieja nie była płonna.

Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę dzień zaczynał rozruch, który miał zastąpić poranną kawę. Mroźne powietrze pozwoliło zapomnieć o wczesnej godzinie i po 15 minutach ćwiczeń, każdy z uczestników warsztatów był już porządnie obudzony i pobudzony do działania.

Poranny rozruchPoranny rozruch fot. MB fot. MB

Kolejnym "obowiązkowym" elementem każdego z dwóch dni warsztatów był trening kolarski. Zabrane przez nas rowery wykorzystane zostały do objechania malowniczych wąwozów, stromych zjazdów, podjazdów oraz ścieżek pośród pól, łąk i lasów lubelszczyzny.

Korzeniowy DółKorzeniowy Dół fot. MB fot. MB

W trakcie treningu Cezary Zamana wykrywał niedociągnięcia w technice jazdy poszczególnych osób, co wpłynęło na poprawę komfortu, czy też bezpieczeństwa. Drugiego dnia warsztatów w trakcie pokonywania stromego podjazdu rower jednej z pań uległ awarii. Doświadczenie Cezarego przydało się po raz kolejny i uszkodzony wózek przerzutki bardzo szybko znalazł się na swoim miejscu gotowy do jazdy.

naprawanaprawa fot. MB fot. MB

Warsztaty okazały się bardzo ciekawą formą nauki połączonej z rowerowym spędzeniem wolnego czasu, o czym może świadczyć to, że wszyscy uczestnicy tego wydarzenia wykazali chęci wzięcia udziału w ich kolejnych edycjach. Najbliższa powinna odbyć pod koniec listopada w okolicach Warszawy (więcej informacji wkrótce).

Pytania merytoryczne dotyczące warsztatów marcin@MazoviaMTB.pl

warsztatywarsztaty fot. inf. pras.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.