Polak na rowerze - RAPORT

W dniach 16-22 września obchodzony jest Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Z tej okazji Fundacja Allegro All For Planet przedstawiła wyniki badania dotyczącego stosunku Polaków do jazdy na rowerze. Bo choć z roku na rok na ulicach widać coraz więcej rowerzystów, to daleko nam jeszcze do niektórych krajów Europy Zachodniej, gdzie dwa kółka stanowią jeden z podstawowych pojazdów miejskich. Czy to się zmieni?

Rower antidotum na korki

W badaniu wzięły udział osoby, które deklarują, że jeżdżą na rowerze. Największa grupa korzysta z niego kilka razy w tygodniu (35%). Jazdę kilka razy w miesiącu deklaruje 32% badanych, a 15% rowerzystów codziennie wsiada na swój jednoślad. Podobna grupa (12%) tylko kilka razy w roku decyduje się na jazdę na rowerze. Wynika więc z tego, że większość rowerzystów dość regularnie korzysta ze swoich dwóch kółek i jest potencjał, by rower stał się skutecznym antidotum na miejskie korki.

ankietaankieta inf. pras.

Głównie rekreacja

Dlaczego się tak nie dzieje? Przede wszystkim zdecydowana większość osób, które mają rower korzysta z niego tylko w wolnym czasie, jako narzędzia rekreacji (84%). W dalszej kolejności respondenci deklarowali, że wykorzystują rower do dbania o swoją kondycję i zdrowie (34%). Tylko co czwarty badany korzystał z dwóch kółek do poruszania się po mieście, na przykład jadąc na spotkanie ze znajomymi (25%).

ankieta2ankieta2 informacja prasowa

Stojaków brak

Rowerzyści mają świadomość tego, że jazda ich pojazdami to najbardziej ekologiczny sposób poruszania się po mieście. Z takim stwierdzeniem zgodziło się aż 98% ankietowanych. Jednocześnie taka sama liczba osób zadeklarowała, że w Polskich miastach powinno budować się więcej ścieżek rowerowych. Ankietowani wskazywali także na brak stojaków rowerowych. Ich deficyt najbardziej zauważalny jest przed urzędami (34%), w centrum miast np. na rynku (32%) i przed sklepami (31%). Na dalszych miejscach rowerzyści narzekali na brak miejsc parkingowych przed uczelniami, kinami i teatrami oraz ośrodkami sportowo-rekreacyjnymi. Należy jednak zauważyć, że we wszystkich wymienionych w pytaniu miejscach, brak stojaków rowerowych odnotowała blisko jedna piąta badanych.

ankieta3ankieta3 informacja prasowa

Poprawa infrastruktury rowerowej to jeden z celów działania Fundacji Allegro All For Planet. W całej Polsce postawiła do tej pory blisko 900 stojaków rowerowych, a co roku organizuje akcję "Kręć kilometry" ( www.kreckilometry.pl ) w której mieszkańcy województw walczą o nowe parkingi rowerowe. Wystarczy, by aktywnie korzystali ze swoich jednośladów. Jak pokazują wyniki badania, deficyt stojaków rowerowych to jedna z bolączek rowerzystów w naszym kraju.

Badanie przeprowadził w dniach 3-14 czerwca 2014 TNS Polska na zlecenie Fundacji Allegro All For Planet. Do udziału w ankiecie wybrano osoby pracujące w wieku 20-60 lat, mieszkające w miastach powyżej 20 tysięcy mieszkańców, jeżdżące na rowerze co najmniej 3 razy w roku (N=300).

Więcej o: