Ponad 300 młodych "górali" ścigało się w Jeleniej Górze

W Jeleniej Górze, na najtrudniejszej trasie w Polsce młodzi kolarze walczyli o tytuły Mistrzów Polski. Oprócz prestiżu, Karkonoski Klasyk zapewniał klubom punkty challengowe, a młodym zawodnikom ważne doświadczenie.

337 młodych zawodników i zawodniczek wystartowało w pierwszym dniu Górskich Szosowych Mistrzostw Polski w Jeleniej Górze. Reprezentowali 47 klubów z całej Polski i walczyli o tytuł najlepszego "górala" na trasie z podjazdami o przewyższeniu ponad 400 metrów.

Toruń na podium

W sobotę na trasę o długości 72,5 km wspólnie wystartował peleton złożony z Elity kobiet i Orliczek. O tytuł Mistrzyni Polski w kategorii Open walczyło w sumie 40 zawodniczek. Zwyciężczynią została Paulina Brzeźna-Bentkowska z Toruńskiego Klubu Kolarskiego "pacific". Z tego samego klubu były też srebrna medalistka: Anna Plichta oraz trzecia na mecie siostra Pauliny - Monika Brzeźna. Jednocześnie Anna Plichta zdobyła tytuł mistrzyni Polski w swojej kategorii wiekowej (Orliczka).

6 tytułów Mistrza Polski

Start w zawodach rangi Mistrzostw Polski to szansa dla klubów, by zdobyć punkty challengowe, które zapewniają finansowanie z dotacji publicznych. W pierwszym dniu zawodów Karkonoski Klasyk wyłonił najlepszych kolarzy w najmłodszych kategoriach: Juniorzy młodsi, Juniorzy, Juniorki młodsze, Juniorki. Młodzi kolarze wspinali się w kierunku Przesieki kilkukrotnie pokonując 12 kilometrową pętlę. Wszyscy zawodnicy ścigali się na tej samej rundzie jednak długość dystansu dopasowana była do kategorii wiekowych. W sobotę Polski Związek Kolarski przyznał w sumie 6 tytułów Mistrza Polski w poszczególnych kategoriach wiekowych. Zwycięzcy oprócz złotych medali już tradycyjnie otrzymali białą koszulkę z orzełkiem (godłem narodowym).

Dla wielu młodych ludzi już sam start w Górskich Szosowych Mistrzostwach Polski to było duże wyzwanie. Kolarze walczyli głównie na podjazdach, gdzie widać było kto jest mocny, a kto stara się przetrwać. Po każdym stromym podjeździe ładowali baterie na ostrych i krętych zjazdach, które jednak wymagały dobrej techniki. Cieszę się, że w takich warunkach, przy tak wymagającej trasie na start zdecydowało się ponad 300 zawodników i zawodniczek - powiedział Maciej Grabek, Dyrektor Wyścigu.

Wyniki

  • W kategorii Junior młodszy (15-16 lat) Mistrzem Polski został Mateusz Manowski z teamu Dobre Sklepy Rowerowe - Author (Pszczyna),
  • W kategorii Junior (17-18 lat) Mistrzem Polski został Dawid Adamczyk z klubu WLKS Krakus BBC Czaja (Kraków),
  • W kategorii Open tytuł Mistrzyni Polski zdobyła Paulina Brzeźna-Bentkowska Paulina z Klubu Toruńskiego Klubu Kolarskiego "pacific",
  • W kategorii Orliczki (19-22 lata), tytuł Mistrzyni Polski zdobyła Anna Plichta z Toruńskiego Klubu Kolarskiego "pacific",
  • W kategorii Juniorki Młodsze (15-16 lat) Mistrzynią Polski została Karolina Perekitko z klubu Gks Cartusia Kartuzy,
  • W kategorii Juniorki (17-18 lat) tytuł Mistrzyni Polski zdobyła Nikol Płosaj z klubu Uks Jedynka Limaro Kórnik.

W każdej z kategorii PZKol przyznał także tytuły pierwszego wicemistrza Polski (za II miejsce) oraz drugiego wicemistrza Polski (za III miejsce).

Pełna lista wyników znajduje się na stronie: www.karkonoskiklasyk.pl

O zawodach

Górskie Szosowe Mistrzostwa Polski odbywają się 30 i 31 sierpnia 2014 w Jeleniej Górze. To już druga edycja tych zawodów organizowanych przez Grabek Promotions. Pierwszego dnia wyścigów zaplanowane zostały starty kategorii: Junior Młodszy, Junior, Juniorka Młodsza, Juniorka oraz Elita kobiet, drugiego dnia - Elita mężczyzn (Proliga) i Orlik. Oprócz zawodników zrzeszonych w klubach i drużynach w niedzielę odbędzie się także wyścig dla amatorów w jednym z dwóch dystansów: FUN (34,9 km) lub PRO (59,8 km).

Więcej o: