Gdański "Rowerowy Maj" czyli rowerem do szkoły

Kampania ?Rowerowy Maj? pokazała potencjał komunikacji rowerowej w Gdańsku. Mimo, że aura nie zawsze była łaskawa, liczba zaparkowanych przed szkołami jednośladów biła wszelkie rekordy. W zwycięskiej Szkole Podstawowej nr 62 aż 53% uczniów dojeżdżało na zajęcia rowerami! Wśród wszystkich zgłoszonych szkół wskaźnik ten wyniósł średnio 39%. To wiekszy przyrost, niż w Kopenhadze i Amsterdamie.

We wprowadzeniu nowych zwyczajów, nawet tych dobrych, często przeszkadzają nam przyzwyczajenia. Codzienność przytłacza rodziców dowożących swoje pociechy do szkoły, i ci często nie zastanawiają się nawet, że poświęcając się dla swoich pociech, na dłuższą metę wcale nie robią nic dobrego. Dzieci pozbawione ruchu, wolące spędzać czas przed komputerem, telewizorem czy tabletem, są mniej sprawne fizycznie, częściej chorują, mają problemy z prawidłową postawą.

Jak zatem zmusić dorosłych ludzi, by wyszli z kokona przyzwyczajeń i zaczęli robić coś innego niż zwykle? Receptę znalazł Gdańsk ze swoją akcją "Rowerowy Maj".

Głównym celem kampanii była promocja komunikacji rowerowej poprzez zabawę. Zasady były bardzo proste. Każdy uczeń, który przyjechał do szkoły rowerem, otrzymywał dwie naklejki. Jedną z nich przyklejał do indywidualnej książeczki rowerowej, a drugą na szkolny plakat "Rowerowy Maj" w miejscu przeznaczonym dla jego klasy. Gwarantowało to dobrą zabawę i zdrową rywalizację, a na najbardziej aktywnych uczniów, klasy i szkoły czekały atrakcyjne nagrody.

Entuzjazm dzieci do kampanii udzielił się również nauczycielom i rodzicom, którzy z chęcią towarzyszyli najmłodszym rowerzystom w drodze do szkoły. W dniach 12-23 maja ponad 1700 dzieci i nauczycieli zdecydowało się korzystać z rowerów w drodze do szkół. Równolegle do kampanii szkoły zorganizowały liczne konkursy plastyczne, rajdy i wycieczki rowerowe. "Rowerowy Maj" okazał się doskonałą zachętą do przełamania codziennej rutyny wśród najmłodszych. Wierzymy też, że pozytywnie wpłynął na zachowania komunikacyjne rodziców.

Zwycięzcą kampanii została szkoła podstawowa nr 62 na gdańskim Krakowcu z 53-procentowym udziałem uczniów dojeżdżających na zajęcia rowerami. Najbardziej rowerową klasą w Gdańsku została Vc ze szkoły nr 12 na Ujeścisku, w której rowerami regularnie jeździło 20 spośród 24 uczniów.

Kampania "Rowerowy Maj" została poprzedzona szkoleniem pt. "Ruch drogowy i mobilność w mieście". Zajęcia prowadzone były w dwóch etapach. W siedzibie Centrum Zarządzania Systemem Tristar dzieci zdobywały wiadomości o zasadach organizacji ruchu drogowego. Podczas warsztatów terenowych, prowadzonych w bezpośrednim otoczeniu każdej ze szkół, uczniowie oceniali bezpieczeństwo na swojej drodze do szkoły oraz zdobywali wiedzę na temat sprawnego poruszania się rowerami. Istotą warsztatów było przedstawienie roli roweru w systemie transportowym nowoczesnego miasta, jego oddziaływania na stan środowiska, zdrowie, powszechną mobilność i bezpieczeństwo na drogach.

Dodatkowo, poprzez specjalnie dedykowane dla rodziców broszury, organizatorzy zadbali, aby postrzegali oni jazdę rowerem jako bezpieczny i zdrowy wariant dojazdu oraz prawidłowo przygotowali dzieci do kampanii. Dzięki temu uczniowie byli solidnie przygotowani i zmotywowani do aktywnego udziału w "Rowerowym Maju".

Więcej o: