Konstanciński Rower Miejski rusza 15 czerwca

Urząd Miasta i Gminy Konstancin - Jeziorna podpisał z firmą Nextbike umowę w sprawie uruchomienia i obsługi systemu wypożyczalni rowerowych Veturilo na terenie Konstancina. System ma być gotowy na 15 czerwca.

Łącznie uruchomionych zostanie 5 stacji wraz z 55 jednośladami. System będzie w pełni kompatybilny z Warszawskim Veturilo. Dla mieszkańców Konstancina oznacza to, że będą mogli przemieszczać się zarówno w obrębie swojego miasta, jak i dojeżdżać do Warszawy (najbliższe wypożyczalnie znajdują się w Wilanowie i przy stacji metra Kabaty). Spełnia się jedno z lokalnych marzeń! Konstanciński Rower Miejski wzmocni turystyczno-rekreacyjny kierunek rozwoju gminy i z pewnością będzie również silnym argumentem skutecznie motywującym gminne władze do budowy ścieżek rowerowych.

Liczymy, że inne podwarszawskie miasta (gminy) wezmą przykład z Konstancina i za kilka lat będzie można przemieszczać się na wypożyczonych rowerach po terenie: Warszawy, Konstancina, Piaseczna i Góry Kalwarii. W dużym stopniu zależy to od samych mieszkańców, czy uda się im przekonać władze swoich miast do uczestnictwa w tym projekcie. Z rozmowy z Prezesem Zarządu Nextbike, panem Tomaszem Wojtkiewiczem wiemy, że władze Piaseczna i Góry Kalwarii interesują się tą sprawą. Także trzeba kuć żelazo póki gorące !

Podczas ostatniego Fliss Festiwalu w Gassach można było zobaczyć co najmniej kilkunastu rowerzystów korzystających z warszawskiego Veturilo. Można ich spotkać również w Parku Zdrojowym. Stanowi to bardzo dobry prognostyk na przyszłość.

Koszt budowy i trzyletniej obsługi systemu wyniesie 745 tys złotych. W rzeczywistości ta kwota będzie mniejsza, ponieważ koszt całkowity zostanie pomniejszony o przychody uzyskane z wypożyczeń samych rowerów oraz ze sprzedaży powierzchni reklamowych. Te pierwsze trafią do kasy miejskiej, zysk z drugich będzie współdzielony przez Gminę i firmę Nextbike. Wkrótce na stronie gminnej będzie można dokonać wyboru logotypu spośród propozycji przygotowanych przez wykonawcę. Zrezygnowano z organizacji konkursu na logotyp opracowany przez mieszkańców, ponieważ opóźniłoby to realizację inwestycji co najmniej o miesiąc.

Jak powiedział pan Burmistrz Kazimierz Jańczuk - organizację otwarcia wypożyczalni pozostawia młodym inicjatorom Konstancińskiego Roweru Miejskiego (Krzysztofowi Bajkowskiemu i Tomaszowi Nowickiemu). Nie pozostaje powiedzieć nic innego jak: do zobaczenia na rowerach!

Lokalizacje stacji w Konstancinie:

  • przy przystanku autobusowym Klarysew w stronę Warszawy (skrzyżowanie ulic Mirkowskiej i Warszawskiej),
  • parking przy poczcie na Grapie,
  • obok Parku Zdrojowego ( skrzyżowanie ulic Piłsudskiego i Sienkiewicza),
  • Mirków (skrzyżowanie ulic Mirkowskiej i Jaworskiego),
  • Skolimów - przy Ośrodku Pomocy Społecznej (skrzyżowanie ulic Prusa i Rycerskiej)
Więcej o: