Gdynia, Łódź i Warszawa zapraszają na rowery w ramach Europejskiej Rywalizacji Rowerowej Miast

Od 1 do 31 maja dla trzech miast w Polsce liczyć się będzie każdy kilometr przejechany na rowerze. Zarejestruj się, wsiądź na rower i pomóż Polsce wygrać European Cycling Challenge.

Na pomysł zorganizowania Europejskiej Rywalizacji Rowerowej wpadły dwa lata temu władze Bolonii w ramach unijnej inicjatywy Civitas, która promuje przyjazne środowisku środki transportu miejskiego. W pierwszej edycji wzięło udział siedem miast, rok później 12, a obydwie rywalizacje wygrał Tallinn. W tym roku konkurencja jest o wiele większa. Do rywalizacji stanęły 32 europejskie miasta, w tym po raz pierwszy trzy z Polski.

Na obecną chwilę (5.05.2014 godz. 10:20) Warszawa zajmuje pierwsze miejsce w rywalizacji z wynikiem 21 257 km, zaraz po niej jest Łódź, która osiągnęła rezultat 18 880 km. Gdynia zajmuje także wysoką czwartą lokatę z wynikiem 8 258 km. Triumfator dwóch poprzednich edycji uplasował się na dziesiątym miejscu.

Do rywalizacji przystąpić może każdy kto jeździ rowerem po Gdyni, Łodzi czy Warszawie. Jak to zrobić? Wystarczy wejść na stronę europeancyclingchallenge.eu , zarejestrować się i dołączyć do rywalizacji European Cycling Challenge. Kilometry można rejestrować od 1 do 31 maja dzięki aplikacji Endomondo w smartfonie lub za pomocą innego urządzenia (np. zegarka) z wbudowanym GPS-em albo też ręcznie za pomocą mapy na stronie endomondo.com .

Więcej informacji oraz tabela wyników na stronie  europeancyclingchallenge.eu

Przez cały maj warszawscy rowerzyści będą rywalizować z mieszkańcami 31 miast w Europie. Wygra to miasto, które wykręci najwięcej kilometrów na rowerze. W rywalizacji liczą się tylko przejazdy, w których rower może zastąpić inny środek transportu, czyli na przykład do pracy, szkoły czy sklepu.

Na pomysł zorganizowania Europejskiej Rywalizacji Rowerowej wpadły dwa lata temu władze Bolonii w ramach unijnej inicjatywy Civitas, która promuje przyjazne środowisku środki transportu miejskiego. W pierwszej edycji wzięło udział siedem miast, rok później 12, a obydwie rywalizacje wygrał Tallinn. W tym roku konkurencja jest o wiele większa. Do rywalizacji stanęły 32 europejskie miasta, w tym po raz pierwszy trzy z Polski: Warszawa, Gdynia i Łódź.

- Dowiedzieliśmy się o tej rywalizacji na początku tego roku i podjęliśmy decyzję, żeby się przyłączyć do akcji. Chcemy przez to zwrócić uwagę, że rower jest zdrowym, darmowym i szybkim środkiem transportu, szczególnie w takim mieście jak Warszawa - mówi Tomasz Dombi z biura pełnomocnika prezydenta Warszawy ds. komunikacji rowerowej, który koordynuje projekt.

Warszawa już w tym momencie może się pochwalić pierwszym sukcesem - na dwa dni przed startem akcji miała najwięcej zapisanych użytkowników: prawie 1100 rowerzystów, druga w klasyfikacji Łódź ma prawie 800 zapisanych osób, a trzecia Bolonia - 500.

- Traktujemy to jako zabawę, ale oczywiście chcemy wygrać i pokazać, że jesteśmy rowerowym miastem. Zachęcamy do udziału w rywalizacji wszystkich, którzy poruszają się po mieście na rowerach - mówi Dombi i zdradza, że kolejną akcją promującą jazdę na rowerze w Warszawie będą... darmowe poczęstunki dla rowerzystów na ścieżkach rowerowych. Biuro pełnomocnika chce też przekonywać stołeczne firmy, aby zachęcały i ułatwiały swoim pracownikom dojazd do pracy na rowerze.

Jak się zapisać do Europejskiej Rywalizacji Rowerowej? Należy wejść na stronę endomondo.com, zarejestrować się i dołączyć do rywalizacji European Cycling Challenge. Kilometry można rejestrować od 1 do 31 maja dzięki aplikacji Endomondo w smartfonie lub za pomocą innego urządzenia (np. zegarka) z wbudowanym GPS-em albo ręcznie za pomocą mapy na stronie endomondo.com.

Więcej informacji na stronie europeancyclingchallenge

Więcej o: