Nowy Jork jakiego nie znacie. Rowerowo-piesza metamorfoza [WIDEO]

Pasy dla aut w centrum zamieniono w rowerowe, a samochody ustąpiły miejsca rekreacyjnym przestrzeniom dla mieszkańców i turystów. Zobaczcie sami jak zmienia się Nowy Jork.

Zmiany na ulicach Nowego Jorku nastąpiły w zaledwie kilka lat, gdy burmistrzem miasta był Michael Bloomberg, a Departamentem Transportu przewodziła Janette Sadik-Khan. Rewolucja nastąpiła między innymi na słynnym Times Square, który przedtem w zasadzie nie był placem, lecz skrzyżowaniem ruchliwych ulic. Miejscy urzędnicy stopniowo i konsekwentnie ograniczali przestrzeń, po której dotychczas poruszały się samochody. Głównym konsultantem miejskich urzędników był duński urbanista Jan Gehl, który stoi za przebudową ulic Kopenhagi w miejskie bulwary i rozbudową infrastruktury rowerowej.

Ruchliwe nowojorskie ulice zmieniły się nie do poznania. Pasy ruchu zwężono, ograniczono miejsca parkingowe oraz stworzono bezpieczne pasy dla rowerzystów. Zmiany umożliwiły wprowadzenie efektywnego systemu rowerów miejskich, który zainaugurowano rok temu.

Zobaczcie sami:

NYC Streets Metamorphosis from Streetfilms on Vimeo .

Artykuł pochodzi z serwisu Bryła.pl

Więcej o: