Rowerzysto, nie bądź batmanem! [WIDEO]

Jak się oświetlić na drodze, by być dobrze widocznym? Praktyczne porady na ten temat zawiera dziesiąty już odcinek Cykloakademii - poradnika wideo, przygotowywanego przez Stowarzyszenie Kraków Miastem Rowerów. Warto się dokształcić, by nikt nam nie przykleił łatki "batmana".

Sprawny hamulec, "sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku" (np. dzwonek lub trąbka), czerwony odblask z tyłu oraz oświetlenie - to obowiązkowe wyposażenie roweru. - Lampka z tyłu powinna mieć kolor czerwony, lampka z przodu - biały lub żółty. Reflektorki mogą pracować w systemie ciągłym lub migać - instruują autorzy poradnika.

Oświetlenie przydaje się nie tylko po zmroku - także wówczas, gdy znajdziemy się w tunelu lub gdy panują niekorzystne warunki atmosferyczne (deszcz, mgła, chmury). Im bardziej jesteśmy oświetleni, tym bezpieczniejsi, bo lepiej widoczni dla kierowców. - Nieoświetlony rowerzysta, tzw. batman, jest bardzo niemile widziany przez innych doświadczonych rowerzystów - przestrzegają autorzy. Doradzają też, gdzie instalować odblaski (na pedałach, szprychach; można też założyć odblaskowy pasek dookoła opony), i jak otrzymać widoczne "kierunkowskazy" po założeniu paska na nadgarstki.

Zobacz wideo

Kolejny odcinek Cykloakademii poświęcony będzie najmłodszym rowerzystom.

Artykuł pochodzi z krakowskiego wydania lokalnego Gazety.

Więcej o: