Z prasy nierowerowej: Rowery sprzedają się lepiej niż samochody. Prawie wszędzie w Unii Europejskiej

Europejczycy są zakochani w rowerach - to fakt. W prawie każdym europejskim kraju rowery sprzedają się obecnie lepiej niż samochody.

Jak podaje portal npr.org , w prawie każdym kraju w Unii Europejskiej wolumin sprzedaży rowerów przekracza obecnie liczbę sprzedawanych samochodów. Kraje, w których obecnie lepiej sprzedają się auta to jedynie Luksemburg i Belgia. W zestawieniu NPR stworzonym na podstawie danych dotyczących rejestracji nowych aut oraz statystyk rynku rowerów , nie ma informacji o Malcie i Cyprze.

Informacje te teoretycznie nie powinny dziwić - przecież rowery są znacznie tańsze niż auta, a do tego na rowerze może jeździć praktycznie każdy, niezależnie od wieku i praktycznie niezależnie od sprawności fizycznej . Mimo to w wielu krajach (np. Włochy) do tej pory to auta sprzedawały się lepiej. Na przykład we Włoszech sytuacja, w której rowery sprzedają się lepiej wystąpiła po raz pierwszy od II Wojny Światowej .

Jak podaje NPR, przyczyn tej zmiany należy szukać nie tylko w kryzysie i konieczności oszczędzania na transporcie. Trend jest oczywiście silny w miejscach takich jak Grecja , gdzie rower stanowi po prostu tańsza alternatywę, ale zauważalny jest także w Niemczech, Wielkiej Brytanii, czy Francji, którym raczej nie grozi krach w gospodarce. Portal uważa, że przyczyną tych zmian może być zmieniający się stosunek ludzi do aut- młode pokolenie zwyczajnie nie chce robić praw jazdy i kupować samochodów .

Rafał Muszczynko

Więcej o: