Jak pracodawcy wspierają pracowników rowerzystów? Szatnie, kilometrówki...

Firma Intel Technology Poland zwyciężyła w pierwszej edycji konkursu gdańskiego Urzędu Miasta dla firm, które robią najwięcej dla swoich pracowników dojeżdżających rowerem do pracy. Okazało się, że gdańscy pracodawcy wspierają swoich pracowników rowerzystów na różne sposoby - od zadaszonych parkingów, po kilometrówki rowerowe.

Konkurs "Rowerem do pracy" to zupełnie nowa forma promocji komunikacji rowerowej w Gdańsku. Skierowany był nie do rowerzystów, ale ich pracodawców, którzy musieli wykazać się inwencją i pokazać, co robią dla swoich pracowników, dojeżdżających rowerem do pracy. Konkurs ruszył pod koniec sierpnia i na początek pracodawcy musieli zgłosić chęć udziału w akcji i wypełnić specjalną ankietę. Zgłosiło się 45 gdańskich pracodawców.

- Wybór zwycięzcy nie był trudny, ponieważ ankieta zawierała punktację za każde dodatkowe udogodnienie dla rowerzystów i wynik właściwie sam nam wyszedł - mówi Remigiusz Kitliński, gdański oficer rowerowy. - Oczywiście to, co pracodawcy zapisali w ankietach, weryfikowaliśmy, odwiedzając poszczególne firmy. Inwencja pracodawców zrobiła na nas wrażenie. Jedna z firm zapowiedziała nawet, że będzie wkrótce wypłacać pracownikom kilometrówki za przyjazd na rowerze.

Konkurs wygrała firma Intel Technology Poland, do której na rowerach regularnie dojeżdża 60 pracowników. Pracodawca stworzył im liczne udogodnienia. W budynkach firmy przy ul. Słowackiego można korzystać ze stojaków rowerowych na zewnątrz oraz w garażu podziemnym. Pracownicy mają także do dyspozycji monitorowaną zamykaną wiatę rowerową z pompką i 25 stojakami oraz prysznice. Pracodawca stworzył także lokalną grupę dyskusyjną, która daje możliwość omawiania wszelkich spraw związanych z rowerami w firmie. Od dwóch lat realizowany jest tam również program Bike2Work polegający na nagradzaniu drobnymi upominkami pracowników, którzy dojeżdżają do pracy na rowerach.

Zdobywcą drugiego miejsca został Bank BPH SA w swoich lokalizacjach przy ul. Marynarki Polskiej i Płk. Pałubickiego. Kierownictwo banku zapewniło pracownikom rowerzystom zadaszone i zamykane parkingi, stojaki na rowery koło budynków oraz tzw. rowerownie z prysznicami i szafkami. Osoby dojeżdżające do pracy na rowerach mogą także liczyć na bezpłatne zapięcia typu U-lock oraz na wiosenny serwis rowerowy w miejscu pracy. Pracodawca organizuje także ekokonkursy, w których wygrać można m.in. sprzęt rowerowy. Wszystkie te udogodnienia sprawiają, że aż 100 osób dojeżdża do banku rowerem.

Trzecie miejsce w konkursie zajęła Wirtualna Polska SA, która w swoich dwóch lokalizacjach zapewnia pracownikom wiaty ze stojakami rowerowymi, nad którymi nadzór sprawuje ochrona. Osoby dojeżdżające do pracy na rowerach mogą korzystać z szatni oraz pryszniców, a czas, który na to poświęcają, zaliczany jest jako czas pracy. Dzięki tym udogodnieniom 60 pracowników wybrało rower jako środek transportu.

Dodatkowo organizatorzy kampanii "Rowerem do pracy" postanowili wyróżnić następujących pracodawców: Arla Global Financial Services Centre Sp. z o.o., Polską Unię Mobilności Aktywnej, Lufthansa Systems Poland Sp. z o.o., Energa SA, Dr. Oetker Polska Sp. z o.o., PPU Omega sp. z o.o., Olivia Business Centre Sp. z o.o. SKA, Międzynarodowe Targi Gdańskie SA, Automatic Systems Engineering Sp. z o.o., STU Ergo Hestia SA, OIE Support Sp. z o.o., Masterlease, Transprojekt Gdański Sp. z o.o. oraz Gdańską Stocznię Remontową.

Kontynuacja za rok?

Kampania "Rowerem do pracy" realizowana jest przez Referat Mobilności Aktywnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku w ramach realizacji europejskiego projektu Central MeetBitbike dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, z programu Europa Środkowa. Rowerzyści ze zwycięskich firm zostaną nagrodzeni markowymi zestawami rowerowymi.

- Będziemy chcieli kontynuować konkurs w następnych latach, jeśli tylko uda nam się zdobyć na niego środki - dodaje Remigiusz Kitliński.

Artykuł pochodzi z trójmiejskiego wydania lokalnego Gazety.

Więcej o: