Veturilo w czołówce najlepszych systemów roweru publicznego świata

Według dziennika "USA Today" warszawski system roweru publicznego Veturilo jest dziesiątym najlepszym systemem na świecie. Za co go wyróżniono? I kto jest od Warszawy lepszy?

Dziennik USA Today opublikował artykuł " Best bike-sharing cities in the world ", w którym na 10 miejscu na świecie został umieszczony warszawski system roweru publicznego Veturilo!

Warszawski system został doceniony za niską opłatę aktywującą konto, brak konieczności wiązania się z systemem abonamentem długookresowym (np miesięcznym) oraz niskie koszty korzystania z systemu (darmowe pierwsze 20 minut, niskie opłaty za dłuższe wypożyczenie).

"Jest to dla nas, jako dla operatora systemu, duży zaszczyt i docenienie pracy, którą każdego dnia wkładamy w to, aby unowocześniać i rozwijać system. Jest to też potwierdzenie, że kierunek, który władze Warszawy obrały w zeszłym roku, uruchamiając Veturilo na ulicach stolicy, jest słuszny i jest dostrzegany na świecie - powiedział prezes Nextbike Polska Tomasz Wojtkiewicz - Gratulujemy władzom Warszawy odważnej i dalekowzrocznej decyzji. Uruchamiając Veturilo na ulicach stolicy pokazały, że rower miejski może być realnym uzupełnieniem transportu publicznego. W tym roku zapanowała prawdziwa moda na ten tani, ekologiczny, przyjazny ludziom i miastu środek transportu".

Jak wypadły inne miasta?

W rankingu USA Today, pierwsze miejsce zajął liczący 2965 stacji i 65 tysięcy rowerów system z miasta Hangzhou w Chinach. Ten największy na świecie system doceniony został nie tylko za wielkość, ale i gęstość systemu, bardzo dobrą integrację z komunikacją zbiorową oraz imponujące wyniki zarówno dotyczące liczby wypożyczeń, jak i liczby osób korzystających z systemu. Ambitne są także plany rozwoju systemu z Hangzhou - do 2020 roku ma liczyć 175 tysięcy rowerów!

Kolejne miejsca w rankingu zajęły:

- Paryż (Francja) - 1751 stacji, 23900 rowerów, - Wuhan (Chiny) - 1318 stacji, ok. 90000 rowerów, - Changwon (Korea) - 230 stacji, 4600 rowerów, - Lyon (Francja) - 345 stacji, ok. 4000 rowerów, - Barcelona (Hiszpania) - 420 stacji, 6000 rowerów, - Montreal (Kanada) - 450 stacji, 5120 rowerów, - Tel Aviv (Izrael) - 171 stacji, ok. 2000 rowerów, - Bruksela (Belgia) - 305 stacji, ok. 3700 rowerów, - Warszawa (Polska) - 125 stacji, 2500 rowerów, - Waszyngton (USA) - 231 stacji, 1850 rowerów, - Buenos Aires (Argentyna) - 28 stacji, ok. 1000 rowerów,

Rafał Muszczynko

Więcej o: