Jesień na rowerze. Pomysł na weekend

Turystyka rowerowa kojarzy nam się z wakacyjną wyprawą, ewentualnie z majowym długim weekendem. Rowerową turystykę można jednak uprawiać w każdy weekend. Jesienią jest to nawet dużo łatwiejsze. Przekonaj się dlaczego i spróbuj naszej propozycji - podróży do Krainy Jeziorki.

Rowerowa turystyka wielu osobom kojarzy się wyłącznie z długimi wyprawami z sakwami, najlepiej do jakiegoś odległego kraju. Tymczasem turystyka to także podróże bliższe, nawet te urządzane w okolicach miasta, w którym mieszkamy.

Jesień zaś jest świetnym momentem na zorganizowanie takiego weekendowego wyjazdu. Ceny w agroturystykach i hotelach, wywindowane latem do absurdu, właśnie spadają do akceptowalnego poziomu. Pociągi do ciekawych rowerowo rejonów kraju, dotąd zapełnione po brzegi, teraz albo już świecą pustkami, albo przynajmniej gwarantują komfortową podróż zarówno dla nas jak i naszego roweru.

Poza zaletami oczywistymi, nietrudno dostrzec także te subiektywne. Brak wysysających siłę upałów, mniejszy tłok na szlaku, możliwość wsłuchania się w śpiew ptaków, a nie ryczącą z aut innych turystów muzykę, czy też możliwość podziwiania lasu i przyrody w jesiennych kolorach - oto dlaczego warto wyruszyć na szlak wtedy, gdy inni siedzą przed telewizorami.

Nie musisz jechać daleko

Krótkie weekendy uniemożliwiają dłuższe wyjazdy - przecież nikt nie chce spędzić połowy wolnego czasu w pociągu, jadąc przez cały kraj do swojego ulubionego rejonu Polski. Bez dodatkowych dni urlopu zbyt mało czasu pozostało by na wypoczynek i oczywiście na jazdę rowerem.

Dlatego jesienne weekendowe wypady warto zorganizować bliżej domu - tam, gdzie jesteśmy w stanie dojechać w godzinę lub dwie, korzystając z pociągu podmiejskiego (to najbardziej przyjazny cyklistom rodzaj pociągów). Zwłaszcza, że okolice naszych miast stanowią często tereny niemniej ciekawe niż powszechnie uważane za "turystyczne" regiony naszego kraju. I zwykle są to tereny nieodkryte, bo większość z nas rowerem nie zapuszcza się zbyt daleko poza miasto albo od razu wybiera się w daleką podróż.

Propozycja na weekend - Kraina Jeziorki

Dla mieszkańców Warszawy ciekawą propozycją mogą być trasy rowerowe wyznaczone na południe od Warszawy. W większości nieutwardzone, ale ciekawe krajobrazowo szlaki pozwalają poznać zamek w Czersku, odwiedzić zielone Zalesie czy zapoznać się bliżej z rzeką Jeziorką. Wygodny, stosunkowo szybki i tani dojazd koleją z Warszawy (stacje m.in. w Piasecznie, Zalesiu, czy Czachówku) jest dodatkową zaletą.

Czym jest Kraina Jeziorki?

Kraina Jeziorki to ponad 400 km szlaków rowerowych leżących w dolinie rzeki Jeziorki. O krok od stolicy w kierunku południowym, na obszarze powiatu piaseczyńskiego, grójeckiego i gminy Mszczonów. Można tu nie tylko aktywnie (rowerem czy kajakiem) spędzić weekend, ale też obcować z naturą, zobaczyć wiele pięknych, zabytkowych miejsc, a na koniec też dobrze zjeść.

Więcej informacji o południowych okolicach Warszawy znajdziecie na stronie www.krainajeziorki.pl.

Proponowane szlaki:

Więcej o: