Rzeszowscy cykliści chcą budżetu na stojaki. Jest petycja!

Nasza akcja "Rowerem do Szkoły" nabiera rozpędu. Rzeszowscy cykliści, wspierani przez lokalny oddział Gazety wspólnie walczą o stojaki rowerowe w swoim mieście. Przygotowali petycję do Prezydenta Rzeszowa!

Rzeszowski magistrat dość szybko włączył się w naszą akcję "Rowerem do Szkoły". Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta miasta Rzeszowa, tak deklarował udział swojego miasta w akcji :

- Akcja "Rowerem do szkoły" jest bardzo trafiona. Chcemy się w nią włączyć. Wiem, że szkoły na własną rękę montują sobie stojaki, szukają sponsorów na ich zakup itd. Ale postaramy się jeszcze w tym roku wygospodarować w budżecie kilkanaście tysięcy złotych, by sprawić szkołom dodatkowe stojaki. Pieniądze pochodziłyby z niewykorzystanych funduszy, m.in. z nierozstrzygniętych przetargów. Jeśli się to nie uda, na pewno w przyszłym roku przeznaczymy podobną kwotę z budżetu na ten cel.

Chcemy budżetu na stojaki

Temat akcji podchwyciła również rzeszowska Gazeta Wyborcza i cykliści. Zwrócili Oni uwagę, że w miastach takich jak Warszawa, Wrocław, Kraków, Łódź, czy Gdańsk, miasto nie tylko obiecuje postawienie stojaków w razie pojawienia się oszczędności, ale rok do roku przeznacza pewną kwotę na zakup i montaż rowerowych stojaków.

- Jeśli wciąż sprawy rowerowe będą realizowane doraźnie, jeśli wszystko będzie się obracać wokół szukania oszczędności czy też w taki sposób, że szkolny konserwator własnym sumptem zespawa te stojaki z kawałków metalu, to nigdy nie będzie w naszym mieście pod tym względem porządnie. Potrzebujemy zapisów w budżecie centralnym na ten cel tak, jak robią to już inne miasta: Wrocław, Łódź i Gdańsk - komentuje Jarosław Dyląg ze stowarzyszenia rowery.rzeszow.pl .

Powstała petycja

Justyna Zielińska z rzeszow.gazeta.pl wspólnie ze stowarzyszeniem rowery.rzeszow.pl stworzyła petycję do prezydenta Tadeusza Ferenca z prośbą o wpisanie pieniędzy na stojaki rowerowe do przyszłorocznego budżetu miasta.

Przeczytać treść petycji i podpisać się pod nią można TUTAJ . Podpisy będą też zbierane na terenie miasta w tygodniu poprzedzającym wrześniową Masę Krytyczną, tj. od 23 do 27 września włącznie.

Mamy nadzieję, że nie tylko cykliści poprą naszą akcję. Stojaki rowerowe (nie tylko te przy szkołach) oznaczaj bowiem alternatywę dla aut, a więc mniejszy hałas, korki, zanieczyszczenia i mniej ofiar wypadków samochodowych.

Rafał Muszczynko

Więcej o: