Angela Merkel odwiedzi targi Eurobike. Rowery priorytetem?

Kanclerz RFN odwiedzi po raz pierwszy targi Eurobike, największą w Europie rowerową imprezę wystawienniczą. Jest to oznaka faktu, że światowi liderzy zaczynają rozumieć ważność tematyki rowerowej oraz korzyści gospodarczych wynikających z renesansu zainteresowania jazdą rowerem.

Światowe Forum Ekonomiczne, szczyt G8 i G20, a teraz Eurobike. Tego lata kalendarz Angeli Merkel po raz pierwszy obejmuje odwiedzenie największej w Europie rowerowej imprezy targowo-wystawienniczej, co stawiając ją w rzędzie najważniejszych światowych spotkań roku. Niemiecka Kanclerz otworzy i odwiedzi targi w dniu 28 sierpnia.

"Wizyta Pani Merkel nadaje kwestii ruchu rowerowego silniejszy wymiar polityczny", mówi Klaus Wellman, dyrektor targów Eurobike organizowanych we Friedrichshafen. Ma to szczególne znaczenie w świetle faktu, że Pani Merkel decyduje się uaktualnić swoją wiedzę o stanie rozwoju korzystania z rowerów w środku niemieckiej kampanii wyborczej.

Najważniejszy jest jednak fakt, że wizyta Kanclerz Merkel na targach Eurobike pokazuje zmieniający się charakter mobilności w skali świata. Pani Merkel odwiedza imprezę jednego z najbardziej zielonych i czystych przemysłów którego roczna wartość sprzedaży osiąga 50 miliardów euro; ponadto oczekuje się, że ma ona w kolejnych latach znacznie wzrosnąć.

"Wizyta Angeli Merkel na targach Eurobike dowodzi, że światowy lider troszczący się o przyszłość transportu nie ogranicza się do odwiedzenia jedynie wytwórni samochodów," mówi Manfred Neun, prezydent Europejskiej Federacji Cyklistów (ECF). "Teraz idzie się na targi rowerowe. 75 procent mieszkańców Niemiec korzysta z roweru bardziej lub mniej regularnie -polityk po prostu nie może już dłużej ignorować istnienia tak licznej rzeszy wyborców."

W warunkach ponad dwukrotnie większej liczby rowerów niż samochodów sprzedawanych na świecie, ECF oraz afiliowany przy niej Klub Przemysłu Rowerowego (Cycling Industry Club - CIC) aktywnie promuje te argumenty również w czasie targów Eurobike. Szczyt społecznej promocji ECF przedstawi wyniki badań szacujących, że łączne korzyści z korzystania z rowerów są warte dla samej gospodarki europejskiej ponad 150 miliardów euro. Ponadto, badania sugerują że wzrost liczby przejazdów rowerowych może przyczynić się do zaoszczędzenia 84 miliardów euro na ochronę zdrowia w USA i Unii Europejskiej.

"Naszym celem jest skłonienie UE do przeznaczenia do 6 miliardów euro na finansowanie wzrostu skali korzystania z rowerów w ciągu najbliższych 5 lat," wyjaśnia prezydent ECF Manfred Neun. "Niedawno konsorcjum największych międzynarodowych banków rozwoju działających na świecie zobowiązało się do przeznaczenia 175 mld dolarów (130 mld euro) na zrównoważony transport. Obecnie te olbrzymie inwestycje powinny zostać odpowiednio wsparte przez działania polityczne."

Gdy Angela Merkel odwiedza targi Eurobike, ruch rowerowy rzeczywiście przyciąga uwagę, na którą zasługuje, na najwyższym szczeblu politycznym. Jest to informacja, której inni przywódcy światowi nie mogą zlekceważyć.

Więcej o: