Nextbike wjeżdża do Sopotu. Eksperyment

Jeszcze we wrześniu na ulicach Sopotu pojawi się 80 rowerów firmy Nextbike. Na siedmiu stacjach w różnych częściach miasta będzie można zarówno wypożyczyć, jak i zwrócić rower. Miasto liczy na to, że dzięki wypożyczalni część mieszkańców Sopotu zrezygnuje z samochodów i przesiądzie się na rowery.

Sopot ogłosił poszukiwania partnera, który sfinansuje i będzie prowadził bezobsługową wypożyczalnię rowerów miejskich. - Jesteśmy gotowi do podjęcia inwestycji, ale teraz ostateczna decyzja leży po stronie Sopotu. Negocjacje trwają - mówił w rozmowie z "Gazetą" Tomasz Wojtkiewicz, prezes zarządu firmy Nextbike, która jako jedyna odpowiedziała na ofertę Sopotu.

Rower ruszy we wrześniu

W ubiegłym tygodniu miasto podpisało z Nextbike umowę. Zaprezentowano także prototyp roweru, który ma pojawić się na ulicach Sopotu.

- Docelowo, zgodnie z zawartą umową, w Sopocie pojawi się minimum siedem stacji i 140 rowerów. Już na przełomie sierpnia i września na siedmiu stacjach będzie można korzystać z 80 rowerów - opowiada Wojtkiewicz. I dodaje: - Termin startu podyktowany jest przygotowaniem lokalizacji pod stacje, co leży po stronie miasta. My mamy już gotową infrastrukturę.

Kolejne 60 rowerów firma uruchomi w następnym sezonie.

Sopocianie zapłacą mniej

Koszt wypożyczenia roweru firma ujawni dopiero w dniu otwarcia systemu.

- Udało nam się wynegocjować, by sopocianie w pierwszej godzinie wypożyczenia otrzymali rabat nie mniejszy niż 50 proc. - cieszy się Bartosz Piotrusiewicz, wiceprezydent Sopotu.

Miasto liczy, że dzięki temu część mieszkańców przesiądzie się na rowery. Taka też jest idea projektu.

- Rower miejski ma być odpowiedzią na problem nadmiaru samochodów w Sopocie. Na 1000 mieszkańców mamy 1200 samochodów. Pilotaż roweru miejskiego ma odpowiedzieć na pytanie, czy rower miejski sprawdzi się w warunkach rynkowych w sopockim uzdrowisku - tłumaczy Piotrusiewicz.

Obsługa systemu wypożyczeń jest bardzo prosta i trwa maksymalnie 5 minut.

- Wystarczy zarejestrować się na stronie internetowej, podając imię, nazwisko, adres zamieszkania i numer telefonu - wyjaśnia Wojtkiewicz. - Otrzymamy wówczas unikalny sześciocyfrowy PIN, który jest potrzebny do logowania w systemie. Następnie wystarczy zasilić konto opłatą - za pomocą płatności szybkich przelewów lub karty kredytowej.

Jednorazowa rejestracja w systemie Nextbike umożliwia wypożyczenie roweru z floty 16 000 dostępnych w 60 miastach na świecie.

Nextbike rower miejski spośród polskich miast obsługuje w Warszawie, Opolu Wrocławiu i Poznaniu. Posiada ponad 3100 rowerów i 221 stacji. W Sopocie firma proponuje zupełnie nowe rozwiązanie. Tu w odróżnieniu od innych miast, w których działa tzw. rower miejski, firma nie otrzyma od miasta wsparcia finansowego.

Sopocki eksperyment

- Na tę inwestycję patrzymy z dużym optymizmem, ale i wieloma znakami zapytania - mówi Wojtkiewicz. - Wierzymy, że dzięki zainteresowaniu mieszkańców i turystów rower miejski sprawdzi się także w warunkach rynkowych. Projekt ma szansę się rozwinąć. Nie chcemy ograniczać się do 140 rowerów i 7 stacji, w miarę możliwości będziemy rozwijać system. Liczymy też na podmioty gospodarcze, które będą chciały ufundować stację rowerową. Chcielibyśmy, by w przyszłości Gdańsk i Gdynia włączyły się do systemu, ale przy współfinansowaniu przedsięwzięcia przez samorządy.

Tymczasem w Sopocie wynagrodzeniem firmy będą zyski z reklam i wypożyczania rowerów. Miasto nieodpłatne użycza nieruchomości, na których będą mieściły się stacje.

System ma działać przez najbliższe dwa lata, sezon będzie trwał od 15 marca do 15 listopada. Rowery będzie można wypożyczać i zwracać na stacjach zlokalizowanych: na placu Przyjaciół Sopotu, przy urzędzie miasta, na Brodwinie, na osiedlu Przylesie, przy stacji SKM Sopot Kamienny Potok, przy SKM Sopot Wyścigi, na osiedlu Mickiewicza.

Artykuł pochodzi z trójmiejskiego wydania lokalnego Gazety.

Więcej o: