Kręć kilometry, zaparkuj klimatycznie: 200 tysięcy kilometrów na rowerach w miesiąc

Trwa druga edycja akcji "Kręć kilometry, zaparkuj klimatycznie", w której rowerzyści z całej Polski rywalizują o nowe stojaki rowerowe dla swoich województw. Uczestnicy akcji na rowerach pokonali już niemal 200 tysięcy kilometrów.

Trwa druga edycja akcji "Kręć kilometry, zaparkuj klimatycznie", w której rowerzyści z całej Polski rywalizują o nowe stojaki rowerowe dla swoich województw. Te regiony, których mieszkańcy przejadą najwięcej kilometrów w akcji, dostaną stojaki rowerowe od Fundacji Allegro All For Planet.

W ramach akcji uczestnicy do tej pory pokonali prawie 200 tysięcy kilometrów. Konkursowe kilometry zamienią się docelowo w 100 nowych stojaków rowerowych na ulicach polskich miast. O tym, gdzie dokładnie staną, decydują uczestnicy poprzez zdobywanie na rowerach kilometrów dla swojego województwa.W tej chwili w rankingu prowadzi Wielkopolska, dalej są województwa mazowieckie, śląskie, pomorskie i małopolskie. Bieżącą rywalizację regionów można śledzić na http://zaparkujklimatycznie.pl

Akcja trwa do końca września i składa się z serii zadań stawianych rowerzystom. Są to między innymi przejechanie określonego dystansu, spalenie odpowiedniej liczby kalorii na rowerze czy osiągniecie wymaganej średniej prędkości. Wszystkie te parametry rejestruje specjalna aplikacja mobilna w telefonach uczestników (aplikacja "Kręć kilometry" jest darmowa, dostępna na systemy operacyjne iOS i Android). Ukończenie każdego z zadań daje rowerzyście szansę na nagrody indywidualne, a przejechane przez niego kilometry trafiają na konto wybranego województwa. Te regiony, które zgromadzą ich najwięcej, wzbogacą się o nowe miejsca parkingowe dla rowerów.

- Obserwujemy fantastyczną mobilizację lokalnych społeczności. Mieszkańcy zachęcają się wzajemnie w mediach społecznościowych, by wsiadać na rowery i zdobywać kilometry dla ich województwa. Wskazują nam też miejsca, w których najbardziej brakuje stojaków rowerowych. W oparciu o te sugestie będziemy wybierać nowe lokalizacje- mówi Krzysztof Śpiewek z Fundacji Allegro All For Planet, która zorganizowała akcję.

Akcja "Kręć kilometry, zaparkuj klimatycznie" organizowana jest już po raz drugi. W ubiegłym roku uczestnicy przejechali łącznie prawie 80 tysięcy kilometrów i dodali ponad 1000 propozycji ciekawych tras rowerowych. Dzięki ich aktywności, stojaki rowerowe pojawiły się między innymi w Krakowie, Starogardzie Gdańskim, Dąbrowie Górniczej, Pile, Tomaszowie Mazowieckim, Łodzi, Bytomiu i Ostrowie Wielkopolskim.

Szczegóły akcji i aktualny ranking województw dostępne są na http://zaparkujklimatycznie.pl

Więcej o: