Przyjęło się, że pieszym nie wolno chodzić po drodze rowerowej. Od tej reguły jest jednak jeden mało znany wyjątek, o którym mówi artykuł 11 ustęp 4 Prawa o Ruchu Drogowym (PoRD):
Mało tego, paragraf ten jasno wskazuje, że osoba z niepełnosprawnością (np. na wózku inwalidzkim lub niewidoma) nie musi w takiej sytuacji ustępować miejsca rowerom. Potwierdza to dodatkowo artykuł 26 ustęp 7 PoRD:
Warto zwrócić uwagę, że w tym przypadku nie ma ani słowa o konieczności przechodzenia takiej osoby na wyznaczonym przejściu dla pieszych!
W Polsce przyjęło się, że pieszy na jezdni może pojawić się wyłącznie na pasach. To oczywiście nieprawda! Pieszemu wolno przechodzić przez jezdnię (a także drogę dla rowerów, która też jest jezdnią) nie tylko na przejściach dla pieszych, ale także poza nimi. Mówi o tym artykuł 13 ustęp 2:
Przechodzić w ten sposób nie wolno jedynie przez ulice wielojezdniowe lub wyposażone w torowiska tramwajowe (mówi o tym ustęp 5 art 13 PoRD).
Warto jednak pamiętać, że pieszy przechodzący w takim miejscu powinien zawsze zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdom (w tym rowerom) jadącym jezdnią.
Mało tego! Gdy skręcasz (rowerem lub autem) w ulicę poprzeczną, masz obowiązek przepuścić pieszego nawet, gdy nie ma tam przejścia dla pieszych! Mówi o tym artykuł 26 ust 2:
Pierwszeństwo ma też pieszy poruszający się drogą w terenie zamieszkania, niezależnie od tego czy porusza się jezdnią, chodnikiem, czy nawet drogą dla rowerów. Mówi o tym zapis ustępu 5 w artykule 11 PoRD:
Rowery, w większości przypadków, powinny poruszać się po drogach rowerowych. Od tej reguły są oczywiście wyjątki . Jednym z mniej znanych jest ten zakazujący wjeżdżać na drogi rowerowe rowerom wielośladowym (np. trójkołowym lub z przyczepkami).
Absurd ten wynika ze zmiany definicji roweru w Prawie o Ruchu Drogowym - od 2011 roku za rower uznawane są wszystkie napędzane wyłącznie siłą ludzkich mięśni pojazdy o szerokości do 90cm. Niestety za zmianą tą nie nadążyła zmiana rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych , które w paragrafie 37 ustęp 1 wciąż mówi, że:
Z zapisu wprost wynika, ze rower wielośladowy nie tylko nie ma obowiązku, ale wręcz nie powinien jechać po drodze dla rowerów.
Rowerzysta zwykle powinien poruszać się 'możliwie najbliżej prawej krawędzi jezdni'. Niektórzy kierowcy nadinterpretują to jako konieczność jazdy przy samym krawężniku. Oczywiście nie jest to prawda! Zapis mówi, że należy jechać najbliżej jak to będzie bezpieczne w danej sytuacji. W pewnych warunkach może to być nawet przy lewej krawędzi pasa ruchu!
Jeszcze mniej znanym przepisem Prawa o Ruchu Drogowym jest art 16 ust 7 mówiący, że:
Przepis ten pozwala jechać środkiem pasa na skrzyżowaniach i bezpośrednio przed nimi, co poprawia widoczność i bezpieczeństwo rowerzysty i zabezpiecza go przed próbą nielegalnego wyprzedzania przez auta i zajeżdżaniem drogi przez pojazdy np. skręcające w prawo.
Są sytuacje, gdy rowerzysta nie tylko może jechać środkiem pasa, lecz powinien jechać nawet lewą stroną drogi. Oczywisty przypadek to ten, w którym cyklista skręca w lewo na ulicy jednokierunkowej. Ale artykuł 33 ustęp 7 Prawa o Ruchu Drogowym wskazuje jeszcze inną sytuację, w której cyklista powinien jechać lewą stroną jezdni:
Także dziecko do lat dziesięciu porusza się lewą stroną jezdni (czyli tak jak pieszy). Oczywiście mowa o drogach nie wyposażonych w chodniki, czyli głównie o drogach poza terenem zabudowanym.
Kilka lat temu cała Polska śmiała się ze zdjęcia, na którym znalazł się znak B-9 "zakaz wjazdu rowerów" oraz tabliczka T-22 z napisem "nie dotyczy" i symbolem roweru. Kombinację taką postawiono w nadmorskim Jarosławcu.
Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że taka kombinacja ma sens. Znak zakazu dotyczy wszystkich rowerów, a tabliczka wyłącza z jego obowiązywania rowery jednośladowe. Zatem taka kombinacja znaków oznacza "zakaz wjazdu rowerom wielośladowym". Czyli rowerom trójkołowym oraz tym z przyczepkami.
Każdy wie, że kierowanie rowerem pod wpływem alkoholu może skończyć się nieprzyjemnymi konsekwencjami. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że także przewożenie pijanego pasażera rowerem może zostać ukarane. Chyba, że wiezie się go... w wózku bocznym (Art 45 ust 2 PoRD):
Cytowany ustęp 1 punkt 1 mówi bowiem o osobie w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.
Rafał Muszczynko