Białystok na rowery. W mieście powstanie system roweru publicznego

W trzydziestu miejscach staną stacje rowerowe. We wszystkich pojawi się łącznie 300 jednośladów. Białostocka wypożyczalnia rowerów "pod chmurką" nabiera realnych kształtów.

Na razie powstała wstępna mapa stacji rowerowych. W każdej z nich ma pojawić się dziesięć rowerów, ogólnie w każdej ma być 15 miejsc parkingowych (pięć miejsc będzie więc pustych, by można było odstawiać jednoślady). W tej chwili magistrat będzie ogłaszać przetarg na wyłonienie wykonawcy i operatora, który zajmie się wprowadzeniem i następnie nadzorowaniem wypożyczalni do końca 2016 roku.

- Wypożyczalnie czynne będą od marca do listopada, siedem dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę - zachwala system prezydent Truskolaski.

By z niej skorzystać, trzeba będzie zarejestrować się w systemie Białostockiego Roweru Miejskiego (przez internet lub przez terminal przy stacji), wpłacić pewną kwotę na konto lub podać kartę kredytową. Wypożyczanie ma odbywać się bezgotówkowo. W tej chwili trwają prace, by płacić za rowery można było e-portmonetką z Białostockiej Karty Miejskiej. Ile będzie kosztować przejażdżka? Do 20 minut ma być bezpłatna. Do godziny ma kosztować 1 zł, druga godzina - 3 zł (pasażerowie BKM zapłacą 2 zł), zaś trzecia godzina i kolejne - 5 zł (pasażerowie BKM zapłacą o złotówkę mniej).

Gdzie staną rowery?

- Przygotowaliśmy 30 lokalizacji. To nasze wstępne propozycje, które chcemy skonsultować z mieszkańcami. Na osiedlach szukaliśmy miejsc, gdzie jest największy ruch mieszkańców. W centrum przy uczelniach, miejscach pracy i popularnych przystankach autobusowych - wyjaśnia wiceprezydent Adam Poliński.

Jednocześnie magistrat czeka na propozycje innych lokalizacji, które zostaną wzięte pod uwagę (można je nadsyłać na adres: opinia@um.bialystok.pl). Prosi też białostoczan o sugestie, jak nazwać system: Bikestok, Biciklo, BiKoMobil, BKMBike czy Biker. Prócz drogi elektronicznej, ankiety w formie papierowej będzie można wypełnić w budynkach urzędu miejskiego przy Słonimskiej 1, Składowej 11, Sienkiewicza 22, Bema 69 oraz Branickiego 3/5.

Prezydent Truskolaski pytany, czy wzorem autobusów BKM nie można by zlokalizować kilku stacji na terenie gmin ościennych - np. w Supraślu, Choroszczy czy Wasilkowie - odpowiada, że propozycje takie zostaną złożone tym magistratom. Z kolei na pytanie, dlaczego dopiero teraz miasto zabiera się za temat wypożyczalni, skoro radni zabezpieczyli pieniądze w budżecie już w grudniu, stwierdza: - Zawsze można coś zrobić szybciej, ale można też później. Pieniądze na wypożyczalnie pojawiły się w budżecie dopiero w tym roku. Prace trwały już od wiosny. Zakładamy, że wypożyczalnia ruszy w przyszłym roku - odpowiada prezydent. Dodaje też, że jeśli wypożyczalnię udałoby się uruchomić w tym roku, będzie to niejako czas na przetestowanie rowerów.

Planowane lokalizacje stacji:

- skrzyżowanie ulic W. Raginisa i Kazimierza Wielkiego, - skrzyżowanie ulic gen. W. Andersa i I Armii Wojska Polskiego, - Mieszka I, - skrzyżowanie ulic H. Sienkiewicza i Ryskiej, - skrzyżowanie ulic H. Sienkiewicza i al. J. Piłsudskiego, - skrzyżowanie ulic Zagumiennej i Radzymińskiej, - skrzyżowanie ulic Antoniukowskiej i Wierzbowej, - rondo R. Reagana, - ul. Zwycięstwa/Kolejowa, - ul. Swobodna, - skrzyżowanie ulic gen. Z. Berlinga i Gajowej, - skrzyżowanie ulic Komisji Edukacji Narodowej i ks. W. Pietkuna, - skrzyżowanie ulic W. Witosa i gen. W. Sikorskiego, - rejon skrzyżowania ul. Lipowej i św. Rocha, - skrzyżowanie ulic Bohaterów Monte Cassino i kard. S. Wyszyńskiego, - Rynek Kościuszki, - plac Uniwersytecki, - skrzyżowanie ulic prezydenta R. Kaczorowskiego i J. Waszyngtona, - rondo A. Lussy, - skrzyżowanie ulic Warszawskiej i Świętojańskiej, - skrzyżowanie ulic A. Mickiewicza i Świętojańskiej, - skrzyżowanie ulic Cz. Miłosza i J.K. Branickiego, - plac Katyński, - skrzyżowanie ulic Kawaleryjskiej i Słonecznej, - skrzyżowanie ulic W. Rzymowskiego i S. Dubois, - skrzyżowanie ulic Zielonogórskiej i Słonecznikowej, - skrzyżowanie ulic J. Kuronia i Żurawiej, - skrzyżowanie ulic ks. S. Suchowolca i Plażowej, - skrzyżowanie ulic Świerkowej i Zwierzynieckiej, - skrzyżowanie ulic Pogodnej i Wiejskiej,

Artykuł pochodzi z białostockiego wydania lokalnego Gazety.

Więcej o: