Łódź: Ważna droga rowerowa powstanie jeszcze w tym roku

Miasto ogłosiło przetarg na budowę trasy wzdłuż al. Rydza-Śmigłego. To kolejna już droga, która połączy centrum miasta z dużym osiedlem. W mieście będzie niedługo 100 km tras rowerowych, a to przybliża nas do uruchomienia wypożyczalni rowerów.

Droga wzdłuż al. Rydza-Śmigłego, która połączy Dąbrowę z centrum, będzie się ciągnęła od al. Piłsudskiego do ul. Broniewskiego. Miasto właśnie ogłosiło przetarg na jej budowę. - Realizujemy program podłączenia dużych osiedli, tzw. sypialni, do Śródmieścia separowanymi drogami rowerowymi. Moim zdaniem to niezbędny warunek do osiągnięcia wskaźnika udziału ruchu rowerowego określonego w Karcie Brukselskiej, czyli 15 procent, w 2020 roku. Jeżeli nie przekonamy ludzi, że dojazd do centrum miasta jest bezpieczny, to będziemy mieć problem z osiągnięciem tego poziomu - mówi Radosław Stępień, wiceprezydent odpowiedzialny za transport w Łodzi.

Firmę, która zbuduje drogę na Dąbrowę, mamy poznać do końca wakacji. Trasa ma powstać w ciągu kilku miesięcy. - Będziemy trzymać kciuki za pogodę, żeby nie była taka, jak w zeszłym roku, przez co oddanie drogi na Widzew opóźniło się - mówi Stępień. Wspomniał o sytuacji z końcówki roku, kiedy to w grudniu spadł śnieg, przez co wstrzymano prace Skanskiej.

Grzegorz Nita, dyrektor Zarządu Dróg i Transportu: - Droga wzdłuż al. Rydza-Śmigłego będzie miała długość ponad 3,6 kilometra. Przy wiadukcie koło parku nad Jasieniem jest zaprojektowana na dole, obniżona tak, aby można było ją docelowo połączyć z trasą, która powstanie wzdłuż śladu kolei Scheiblerowskiej. W ramach tego samego przetargu zostaną też wykonane przejazdy rowerowe w około 20 miejscach, w których ich dzisiaj brakuje i trzeba zejść z roweru, żeby go przeprowadzić, m.in.: połączenie Manufaktury z parkiem Staromiejskim - zapowiada Nita.

Na budowę przejazdów wykonawca będzie miał 70 dni od podpisania umowy, czyli powstaną jeszcze w tym roku, natomiast termin realizacji drogi rowerowej to początek przyszłego roku. Wartość zadania to około 8 milionów złotych.

Za kilka tygodni rowerzyści zyskają wydzielone połączenie z kolejnym łódzkim blokowiskiem. - Kończą się prace przy drodze na Teofilów. Prace budowlane praktycznie są skończone, to kwestia tygodnia, dwóch. Trzeba jeszcze położyć m.in.: warstwę ścieralną i wykonać prace porządkowe. Za miesiąc powinna zostać dopuszczona do użytkowania - mówi dyrektor ZDiT.

Na ten rok miasto nie planuje już innych inwestycji rowerowych. Przygotowywany jest za to projekt włączenia Łodzi do europejskiej sieci szlaków rowerowych. - Spotkałem się z przedstawicielami Eurovelo. Powstaje właśnie projekt pętli wokół centrum, która będzie wykorzystywana komunikacyjnie i turystycznie, pozwalając dotrzeć do ciekawych miejsc w Łodzi - mówi Stępień.

Artykuł pochodzi z łódzkiego wydania lokalnego Gazety.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.