Gdańsk rozda rowerowe zabezpieczenia

Rowerowi eksperci są zgodni: zwykła linka stalowa dla wprawnego złodzieja nie stanowi trudności. Dlatego Gdańsk rozdaje U-locki, czyli znacznie bezpieczniejsze stalowe obręcze.

Gdański Referat Mobilności Aktywnej rozpoczyna akcję promującą odpowiednie zabezpieczenia rowerowe.

Do rozdania 170 sztuk

W okresie od 17 czerwca do końca września na gdańskie ulice wyjadą pracownicy referatu. Będą fotografować rowery, które są słabo zabezpieczone. Na kierownicy takich jednośladów pojawią się zawieszki. Przyjazd sfotografowanym rowerem i oddanie zawieszki w ciągu dwóch tygodni będzie uprawniał do odbioru tzw. U-locka. Przygotowano 170 takich zabezpieczeń.

- Nagradzamy gdańszczan, którzy jeżdżą na rowerach i tym samym przyczyniają się do redukcji korków i hałasu w mieście - mówi Remigiusz Kitliński, gdański Oficer Rowerowy. - Jednocześnie zachęcamy do korzystania z parkingów rowerowych oraz bezpiecznego przypinania rowerów.

Koszt zabezpieczenia od 80 do 500 złotych

U-lock to zabezpieczenie w kształcie zamkniętej poprzeczką litery "U". Wykonany jest z hartowanej stali z dodatkiem stopów różnych metali oraz posiada odporny na rozwiercanie zamek.

- U-locki u nas w sklepie zaczynają się od 80 zł, najdroższe kosztują 500 zł. Oczywiście te droższe są cięższe do sforsowania, są nawet w dużej mierze odporne na ciekły azot i szlifierkę - mówi pan Karol, sprzedawca w salonie rowerowym marki Scott w Oliwie - Niestety wraz z ceną rośnie też waga, która oscyluje od jednego do dwóch kilogramów. Posiadają też wielokątny przekrój, by było ciężej je rozciąć i odporne na nawiercanie zamki.

Niestety, ze względu na swą cenę i mniejszą niż w przypadku stalowej linki wygodę zapinania U-locki są u nas mało popularne.

- Dobrze, że Gdańsk promuje dobre zabezpieczenia, są one szczególnie przydatne, gdy dojeżdżamy rowerem do szkoły lub pracy i musimy go zostawić na kilka godzin - mówi Artur Cybulski prowadzący na Facebooku fanpage Art-trener organizujący m.in. wycieczki rowerowe.

Artykuł pochodzi z trójmiejskiego wydania lokalnego Gazety.

Więcej o: