Prawie 30 tysięcy rowerzystów na Weekendzie Polska na Rowery. A to dopiero początek...

Choć na oficjalne dane dotyczące liczby uczestników na wszystkich imprezach Weekendu Polska na Rowery przyjdzie nam poczekać, mamy już pewność, że weekend ten był rekordowy. I to pod wieloma względami.

W ubiegłym roku na Weekendzie Polska na Rowery było nas 25 tysięcy. W tym roku jeszcze się liczymy (chociażby dlatego, że część imprez wciąż przed nami), ale już wiadomo, że rekord ten zostanie z pewnością pobity. Nawet teraz, przy niepełnych danych (tylko kilkanaście największych imprez), z wyliczeń wynika, że uczestników Weekendu było blisko 30 tysięcy.

Rekordowe były też frekwencje na poszczególnych imprezach. Trójmiejski (a właściwie siedmiomiejski) aglomeracyjny Wielki Przejazd Rowerowy zgromadził ponad 10 tysięcy cyklistów i był tym samym największą imprezą rowerową w Polsce - nie tylko w ten weekend, ale w ogóle. Rekordową frekwencję ponad 4 tysięcy uczestników miał też przejazd w ramach Święta Cyklicznego w Szczecinie. 3,5 tysiąca osób na rowerach doliczono się w Krakowie, a prawie trzy tysiące cyklistów zebrało się i ruszyło na ulice we Wrocławiu.

W Warszawie, gdzie na starcie Święta Cyklicznego zebrało się 666 osób, padł zupełnie inny rekord - na najgorszą pogodę podczas trwania przejazdu. Gdy cykliści (razem z Ambasadorem Danii) jechali rowerami z placu Zamkowego na Ursynów, waliły pioruny, a nawalny deszcz zalewał metro, ulice i łamał gałęzie drzew w parkach. Mimo to zarówno przejazd jak i piknik po nim odbyły się w całości i bez jakichkolwiek problemów.

Rekordowa była też sama liczba imprez zorganizowanych w ramach Weekendu Polska na Rowery. Łącznie było blisko 90 - czyli więcej niż rok temu. Największa była też różnorodność - od przejazdów, przez wyścigi rowerowe (szosowe i MTB), pikniki, konkursy, wycieczki i rajdy, aż po treningi na rowerach stacjonarnych.

Serdecznie dziękujemy Wam - rowerzystom, stowarzyszeniom, szkołom, klubom rowerowym - za organizację tych imprez i kręcenie razem z nami. Bez Was by się nie udało!

Relacje z wydań lokalnych Gazety [CZĘŚĆ AKTUALIZOWANA]:

Wielki Przejazd rowerowy ulicami Trójmiasta Święto Cykliczne w Szczecinie Święto Cykliczne w Krakowie Wrocławskie Święto Rowerzysty Święto Cykliczne w Warszawie Gliwickie Święto Cykliczne Poland Bike Marathon w Kielcach Wielka Parada Rowerowa w Katowicach, Rudzie Śl. i Chorzowie Masa Krytyczna w Zielonej Górze Rajd rowerowy w podpłockim Mocarzewie Opolska Masa Krytyczna Scandia Maraton w Dąbrowie Górniczej Brzeskie Rajd Przedszkolaka Wycieczka Gryfowskiego Towarzystwa Cyklistycznego Święto Cykliczne Lublin Bike Maraton w Głuszycy

Konkurs Drugie Życie Roweru w Bartoszycach

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.