Weekend Polska na Rowery: Panie na ostrych kołach...

Rozpoczął się Weekend Polska na Rowery. W całej Polsce organizowane są liczne imprezy i wydarzenia. Rozmawiamy z Janem Szpilem, organizatorem Święta Cyklicznego w Krakowie.

ZOBACZ TEŻ: MAPA ROWEROWYCH IMPREZ NA WEEKEND POLSKA NA ROWERY

Jednym z elementów Weekendu Polska na Rowery jest też Święto Cykliczne , organizowane w kilkunastu miastach Polski przez sieć Miasta dla Rowerów.

- W Krakowie w ramach Święta Cyklicznego przez cały tydzień mamy prawdziwy festiwal Rowerów - chwali się Jan Szpil, jeden z organizatorów imprezy - Organizujemy rowerzystom różnorodne atrakcje - grę miejską, warsztaty miejskiej jazdy na rowerze, konferencje, dyskusje, relacje z wypraw. Jest też oczywiście Wielki Przejazd Rowerowy, który odbędzie się 9 czerwca - podobnie jak w innych miastach.

-Święto Cykliczne narodziło się w Krakowie?

- Tak, to my wymyśliliśmy tą nazwę. Święto Cykliczne powstało jako pozytywna odmiana od Mas Krytycznych i wiecznie domagających się czegoś rowerzystów. Ma być pozytywnie, wesoło, ale nie bez refleksji nad wyglądem miasta i infrastrukturą. W tym roku Święto Cykliczne robimy już po raz piąty. Z roku na rok impreza staje się coraz większa, przybywa też atrakcji.

-I to działa?

- Wraz ze Świętem Cyklicznym zmienia się wizerunek rowerzysty. Skończyła się dominacja mężczyzn, rowerów górskich, obcisłych strojów i kasków. Dziś na ulicy zobaczymy zarówno modnie ubrane Panie, rowery towarowe, jak i na przykład ostre koła. Zamiast kłótni mamy Dialog Cykliczny i deklarację zarządu dróg, że zrealizują sto rowerowych postulatów. Transport rowerowy wciąż nie jest jednak traktowany z należytą powagą czego przykładem może być np planowana przebudowa ul Mogilskiej - niezgodna z standardami infrastruktury rowerowej. Walczymy też o wygodne połączenia międzydzielnicowe i odpowiedni poziom finansowania infrastruktury rowerowej.

ZOBACZ TEŻ: Lista imprez na Weekend Polska na Rowery Kalendarz imprez rowerowych

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.