Mali kolarze na rowery! W Poznaniu startuje Akademia Młodego Kolarza

W Poznaniu i jego bliskich okolicach prowadzona jest Akademia Młodego Kolarza w ramach, której odbywają się zajęcia oraz zawody rowerowe dla dzieci w wieku 3-12 lat. Są one częścią projektu realizowanego przez grupę kolarską ze Środy Wielkopolskiej - Superior MTB Energy Team. Pierwsza edycja zawodów odbędzie się już w najbliższą sobotę 27 kwietnia na poznańskiej Cytadeli.

Akademia Młodego Kolarza to pierwsza i obecnie jedna z nielicznych w naszym kraju szkółek rowerowych dla dzieci. Pomysł jej utworzenia zrodził się już w roku 2011 i miał na celu zaktywizowanie dzieci z lokalnego terenu. Projekt zakłada szkolenie sportowe dzieci oraz wychowywanie ich w duchu sportowej rywalizacji już od najmłodszych lat. Obecną kadrę instruktorską stanowią absolwenci i studenci Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Szeroka gama zainteresowań i umiejętności instruktorów zapewnia ogromny wachlarz ćwiczeń z różnych dyscyplin sportu, które pozwalają na wszechstronną pracę w atrakcyjny sposób. Zajęcia są niezwykle urozmaicone i innowacyjne, oparte na indywidualnym podejściu do każdego z dzieci. Duży nacisk kładzie się na integrację i sportowe wychowanie dzieci poprzez gry i zabawy ruchowe.

Zajęcia odbywają się w maksymalnie 15-20 osobowych grupach, podzielonych wiekowo: 3-6 lat, 7-9 lat oraz 10-12 lat. W okresie wiosennym oraz letnim zajęcia organizowane są na rowerach na świeżym powietrzu m.in. na ternach parków miejskich, terenach leśnych. Zimą prowadzone są na salach sportowych. Obecnie zajęcia odbywają się co tydzień w sobotę w dwóch lokalizacjach: Poznań godz. 13.00 (Park Cytadela, koło Rosarium), Środa Wielkopolska (Park Łazienki, przy ul. Plantaża). Wkrótce Akademia poszerzona zostanie o kolejne oddziały.

Mały kolarz na pierwszym wyścigu

Poza zajęciami w ramach Akademii Młodego Kolarza od kwietnia do września dzieci mogą rywalizować w zawodach rowerowych w cyklu Liga Rowerowa. Cykl ten składa się z pięciu edycji. Podczas każdych zawodów dzieci rywalizować będą między sobą w trzech kategoriach wiekowych: 3-6 lat, 7-9 lat oraz 10-12 lat. Poza wyścigami indywidualnymi podczas każdych zawodów odbędą się--- sztafety drużynowe - szkolne oraz rodzinne, sprinty, a także wyścigi dla rodziców. Każde dziecko, które przystąpi do rywalizacji będzie zwycięzcą i zostanie nagrodzone pamiątkowym medalem oraz nagrodami ufundowanymi przez sponsorów. Aby dziecko mogło wystartować w zawodach wymagana jest zgoda rodzica lub prawnego opiekuna, sprawny rower oraz kask. Udział jest bezpłatny.

Najbliższe zawody odbędą się w sobotę, 27 kwietnia w Poznaniu na Cytadeli. Start/meta oraz biuro zawodów zlokalizowane będzie przy Restauracji Umberto. Zgłoszenia przyjmowane będą od godziny 9.30 do 10.45. Start zawodów o godzinie 11.00.

Kolejne edycje odbędą się w: Hermanowie - 11.05., Środzie Wielkopolskiej - 02.06., Żerkowie 07.09. oraz ponownie w Środzie Wielkopolskiej 14.09.

Ponadto w ramach Mistrzostw Polski w kolarstwie górskim, które odbędą się w tym roku po raz pierwszy w historii na terenie Wielkopolski w urokliwym miasteczku położonym pomiędzy Środą Wielkopolską, a Jarocinem w Żerkowie rozegrane zostaną Mini Mistrzostwa Polski. Więcej informacji na stronie internetowej - www.mtb2013.pl

Z kolei pod koniec sierpnia, prawdopodobnie 25.08 na terenie Folwarku Konnego w Hermanowie tradycyjnie odbędzie się Mini Maraton Dziecięcy organizowany przy okazji Maratonu Rowerowego MTB Hermanów. Warto nadmienić, iż w roku 2011 wystartowało w nim ponad 120 dzieci w wieku 3-12 lat, co było swoistym rekordem frekwencji.

Serdecznie zapraszamy do udziału w zajęciach oraz zawodach. Więcej szczegółów dotyczących Akademii Młodego Kolarza oraz Ligi Rowerowej można znaleźć na stronie internetowej - www.akademiamlodegokolarza.pl

Więcej o:
Copyright © Agora SA