Rok rowerów w Wiedniu - już się zaczęło!

Rok 2013 dla Wiednia będzie "rokiem rowerów". Sezon na rowerowe imprezy w stolicy Austrii już się rozpoczął. Atrakcji nie zabraknie.

Mimo przeszywającego zimna, opadów śniegu i zimowej aury, niekorzystnej dla miłośników dwóch kółek, w austriackiej stolicy - Wiedniu zainaugurowano "rok rowerów". "Radjahr 2013" to bogata oferta różnorodnych imprez sportowych i kulturalnych skierowanych do cyklistów lecz nie tylko. Jest to pierwszy "rok rowerów"? w historii miasta znanego z doskonałej muzyki, kultury i kawy. Na jego organizację zarezerwowano prawie 4,5 mln euro.

Władze austriackiej stolicy - Wiednia ogłosiły rok 2013, "rokiem rowerów" lub jeśli ktoś woli "rokiem dwóch kółek". Szereg zaplanowanych na kolejnych dwanaście miesięcy imprez ma jeden cel: znacznie zwiększyć ruch rowerowy w austriackiej metropolii, nie tylko w miesiącach wiosenno-letnich. Poprzez różnorodną promocję jazdy na rowerze jeszcze więcej wiedeńczyków ma się przekonać o zaletach tej formy podróżowania czy to do pracy, na uczelnię czy w celach czysto rekreacyjnych.

Na cały 2013 r. zaplanowano we wszystkich dzielnicach Wiednia m.in. szkolenia z jazdy na jednośladzie dla początkujących i dla zaawansowanych oraz kursy instruktażowe i serwisowe.

Rowerowy czerwiec w Wiedniu

Kulminacyjnym punktem obchodów wiedeńskiego "roku rowerów" będzie czerwiec. W dniach od 08. do 16. czerwca 2013 odbędzie się Vienna Cycling Week i takie imprezy jak Prompton Race z piknikiem rowerowym, Bicycle Film Nights, Bicycle Fashion Show, parada rowerowa zakończona piknikiem pod diabelskim kołem "Riesenrad" w znanym wiedeńskim parku Prater, koncert dzwonków rowerowych oraz wielka letnia feta rowerowa na Placu Ratuszowym, który przez dziewięć dni będzie w szczególny sposób tętnić życiem.

W ramach "roku rowerów"? odbędzie się też organizowana przez miasto i Europejską Federację Cyklistów  konferencja Velo-City 2013. Odbędzie się ona w dniach 11. - 14. czerwca 2013 r. w historycznej części miasta. Motto konferencji "The Sound of Cycling - Urban Cycling Cultures" nawiązuje do muzycznych tradycji Wiednia, a jej zróżnicowany program uwzględnia wielopłaszczyznowy temat jazdy na rowerze w mieście. Główne tematy tegorocznego spotkania to mobilność, ekologia i klimat, zdrowie, gospodarka, zasoby, polityka przestrzenna i społeczna oraz w Wiedniu po raz pierwszy tzw. kultura rowerowa.

Nasz komentarz

Dlaczego rok rowerów to wydarzenie interesujące? Bo pokazuje, że miasto może skutecznie promować siebie, swoje walory i jakość życia poprzez rower. Pokazuje, że rower nie musi być tylko środkiem do rekreacji, ale przy odpowiednim wsparciu miasta może stać się pełnoprawnym i popularnym środkiem transportu.

Ale wiedeński "rok roweru" to wydarzenie ciekawe nie tylko dla władz miasta. Nawet z Polski warto się wybrać na paradę rowerową, która jak co roku zgromadzi tysiące rowerzystów, którzy dosłownie zamkną centrum miasta swoim przejazdem. Jeszcze ciekawsza będzie konferencja Velo-City gromadząca specjalistów i przedstawicieli środowisk rowerowych z całego świata. Dla Polaków to okazja jedyna w swoim rodzaju - Velo-City wita do Europy zaledwie co dwa lata, a sytuacja w której konferencja organizowana jest tak blisko Polski nie powtórzy się prędko (w 2014 konferencja będzie w Australii, a w 2015 w Nantes we Francji).

Rafał Muszczynko

Więcej o: