Bydgoszcz: Rowery bardziej bezpieczne. Można nimi jechać do sklepu

Sukces akcji "Rowerem do sklepu". - Za naszą namową bezpieczne stojaki stanęły w wielu punktach miasta - podsumowuje Grzegorz Wojciechowski, jeden z inicjatorów przedsięwzięcia.

Idea była prosta - doprowadzenie do tego, by w jak największej liczbie miejsc pojawiły się najbardziej przyjazne dla rowerzystów stojaki U-kształtne.

W akcję włączyły się Bydgoska Masa Krytyczna, Stowarzyszenie Bydgoszcz Rowerowa, Bydgoski Alleycat, Bydgoski Klub Turystyki Turkole, społeczny zespół ds. komunikacji rowerowej, działający przy pełnomocniku prezydenta, oraz osoby niezrzeszone. Zgodnie z nazwą apel skierowali głównie do właścicieli sklepów i galerii handlowych. Ale odzew był szerszy. - Udało się nam namówić do tego pomysłu i sklepikarzy, i urzędników, i niektóre instytucje - wymienia Wojciechowski.

Na petycję rowerzystów zareagował m.in. ratusz, który postawił stojaki U-kształtne przy ul. Grudziądzkiej. Trzy pojawiły się przy wejściu do urzędu od strony ulicy, cztery na parkingu.

Za sprawą cyklistów stojaki w kształcie odwróconej litery U są już m.in. przed Auchan w Fordonie i Focus Mallem. W tym ostatnim miejscu wyznaczono nawet specjalny parking dla rowerów

- Mamy zapewnienie, że stojaki staną także przy szpitalu im. Jurasza i Miejskim Centrum Kultury - mówi Wojciechowski. Postawienie ich przed swoim sklepem rozważa także market Media Markt.

Rowerzyści społecznicy nie poprzestali jedynie na stojakach. - Zorganizowaliśmy także "Szprychówkę", podczas której informowaliśmy mniej świadomych cyklistów, jak, gdzie i czym bezpiecznie przypiąć rower idąc na zajęcia do szkoły lub do pracy - opowiada Wojciechowski. - Wiosną ze zdwojoną siłą ponownie rozpoczniemy walkę o poprawienie stanu obecnych parkingów i tworzenie nowych miejsc dla rowerów - zapowiada.

Artykuł pochodzi z bydgoskiego wydania lokalnego Gazety. Zobacz też więcej informacji na temat bydgoskiej akcji Rowerem do sklepu .

Więcej o: