Łódź: Drogą rowerową z Centrum na Widzew nieco później

Miał być prezent na Wigilię, ale rowerzyści muszą się jeszcze uzbroić w cierpliwość. Trasa, która połączy osiedla na Widzewie z centrum Łodzi, będzie gotowa w przyszłym roku. Prace wydłużyła zimowa pogoda.

Na porządne rowerowe połączenie z centrum Widzew czeka już kilka lat. Trasa na wschód Łodzi urywa się na ul. Kopcińskiego, od wiaduktu ul. Wałowej nad ul. Rokicińską pojawia się jako linie wymalowane na chodniku, a dopiero od ronda Inwalidów jest prowadzona osobno i wykonana z czerwonej betonowej kostki.

W tym roku magistratowi udało się przygotować projekt budowlany brakującego odcinka i wybrać wykonawcę inwestycji. Firma Skanska oprócz połączenia istniejących tras wykonuje też drogę po południowej stronie ul. Rokicińskiej - w sumie 5,25 km udogodnień dla rowerzystów.

Władze Łodzi zapowiadały prezent na święta. - Zgodnie z umową prace mają się zakończyć do 24 grudnia. Myślę, że będzie to najlepszy prezent dla rowerzystów - mówił w październiku Radosław Stępień, wiceprezydent Łodzi odpowiedzialny za transport.

Dzisiaj wiemy, że drogi nie udało się oddać do użytku zgodnie z zapowiedziami. - Prowadzenie prac jest uzależnione od pogody. Aby położyć ostatnią warstwę drogi z materiału bitumicznego i wykonać prace brukarskie, przez dwa tygodnie temperatura musi być dodatnia - mówi Stępień.

Władze miasta liczą, że uda się ukończyć trasę na Widzew do końca stycznia. Nie trudno jest przewidzieć zimową pogodę w listopadzie i grudniu, dlaczego więc zakładano oddanie drogi do użytku przed Wigilią? - Praktyką jest podpisywanie umów z terminami, w których zakłada się, że prace będzie można prowadzić bez przerw. Niewiele zabrakło do ich dotrzymania - wyjaśnia wiceprezydent.

Oprócz warunków atmosferycznych prace opóźniła też konieczność wprowadzenia zmian do projektu, które wynikły z ujawnionych kolizji z infrastrukturą podziemną; były to m.in.: regulacja studni teletechnicznych i zbyt płytko poprowadzone instalacje podziemne w rejonie przecięcia z ulicą Wydawniczą.

Oprócz trasy na Widzew trwa budowa połączenia innego dużego osiedla z centrum. Firma Pol-Dróg buduje drogę rowerową na Teofilów. Trasa została wyznaczona wzdłuż ul. Limanowskiego i Aleksandrowskiej, od skrzyżowania z al. Włókniarzy do skrzyżowania z ul. Warecką.

Artykuł pochodzi z łódzkiego wydania lokalnego Gazety.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.