Pomysł posłanki Bublewicz: Dziś zapadnie decyzja, co dalej z projektem zmiany ustawy

Pomysł posłanki Bublewicz dotyczący konieczności zatrzymania się rowerzysty przed wjechaniem na przejazd rowerowy może dziś zakończyć życie. O godzinie 16:15 w gmachu Sejmu spotka się Parlamentarny Zespół do spraw bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zespół zadecyduje, czy projekt należy odrzucić, czy kontynuować nad nim prace.

Pomysł posłanki Bublewicz dotyczący między innymi konieczności zatrzymania się rowerzysty przed wjechaniem na przejazd rowerowy, nawet gdy ten ma zielone światło i pierwszeństwo, trafi dziś pod obrady Parlamentarnego Zespołu do spraw bezpieczeństwa ruchu drogowego. Posiedzenie Zespołu zacznie się o godzinie 16:15 w Sejmie (sala 176 w budynku Senatu). Zespół zadecyduje, czy projekt posłanki Bublewicz należy odrzucić, czy kontynuować nad nim prace i traktować dalej jako projekt Zespołu.

To ważna chwila dla projektu. Zależnie od decyzji posłów z Zespołu, szanse na wprowadzenie krzywdzących rowerzystów zapisów albo zdecydowanie wzrosną, albo znacząco zmaleją.

Gdyby Zespół projekt odrzucił, projekt wciąż mógłby zostać wprowadzony pod obrady Sejmu jako projekt poselski (potrzeba do tego 15 posłów), ale w praktyce miałby znacznie mniejsze szanse na przejście przez całą procedurę legislacyjną, bo Pani Bublewicz musiałaby szukać poparcia dla projektu na własną rękę. Z kolei przyjęcie przez zespół projektu oznacza, że poparcie do wprowadzenia projektu pod obrady byłoby pewne. Nie oznacza to jeszcze jego wejścia w życie - wciąż może on zostać odrzucony lub zmieniony w toku prac w Sejmie (w trzech czytaniach) i Senacie.

Rafał Muszczynko

Więcej o: