W trójmiejskiej SKM zakaz wjazdu z rowerem? Już nie

Trójmiejska SKM zmuszona była ograniczyć liczbę pociągów. Utrudnienia związane z remontem torów dotknęły też rowerzystów. Zakazano im wożenia rowerów w SKM. Po konsultacji z rowerowymi aktywistami z trójmiasta udało się jednak wypracować kompromis.

Rowerzyści z Gdańskiej Kampanii Rowerowej, Rowerowej Gdyni i Wejherowskiego Towarzystwa Cyklistów napisali pismo do prezesa SKM, Pana Macieja Lignowskiego. Żalą się w nim, że zakaz niepotrzebnie objął wszystkie pociągi trójmiejskiej SKM, na całej długości ich trasy.

Z powodu utrudnień na jednym odcinku torów (remontowany jest odcinek Gdańsk Oliwa - Sopot), pociągi na tym odcinku jeżdżą rzadziej i w godzinach szczytu mogą być przepełnione. Ograniczenie w przewozie rowerów jest więc zrozumiałe i uzasadnione. Rowerzyści jednak zwrócili uwagę, że zakaz rowerzystów niepotrzebnie obowiązuje w całej SKM, która obsługuje także Gdynię, Redę i Wejherowo. Pociągi SKM jeżdżą też do Tczewa, Lęborka, a nawet do Słupska. Wprowadzenie zakazu w nich jest po prostu niepotrzebne.Cykliści zwracali też uwagę, że zakaz niepotrzebnie obejmuje też pory poza szczytem, gdy zatłoczenie pociągów jest mniejsze.

Brawo SKM, brawo Pan Prezes!

W informacji przysłanej przez Federację Organizacji Rowerowych Pomorza (zrzeszającej organizacje rowerowe z małego i dużego Trójmiasta) do redakcji Polski na Rowery informacji czytamy:

Miło nam poinformować, że dzięki ekspresowej reakcji Prezesa Zarządu PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście Sp. z o.o., Pana Macieja Lignowskiego doszliśmy do porozumienia w rekordowym tempie. Oto uzgodnienia - prosimy media o zakomunikowanie ich do pasażerów tak szybko jak to możliwe: 1. Odcinek na którym obowiązuje zakaz skrócono do Gdańsk - Gdynia. Rowerzyści wsiadający na trasie Słupsk-Lebork-Wejherowo-Gdynia Główna mogą podróżować z rowerem bez przeszkód. 2. Zakaz obowiązuje tylko od 6.00 do 18.00 w dni robocze. W pozostałych godzinach i w weekendy można podróżować z rowerami bez przeszkód na całej trasie.

Oznacza to, że kompromis udało się wypracować w tempie wręcz ekspresowym. Strona trójmiejskiej SKM , która jeszcze niedawno informowała o całkowitym zakazie przewozu rowerów, dziś informuje już o ograniczeniach.

Co ważne, kompromis jest korzystny nie tylko dla rowerzystów. Dzięki rozmowom trójmiejska SKM nie tylko nie straciła klientów-rowerzystów i ich pieniędzy z biletów, ale też zyskała wizerunkowo. Jest to prawdopodobnie pierwszy raz w historii kolei w Polsce, gdy rowerzyści osiągają tak korzystny kompromis z koleją w tak krótkim czasie.

Utrudnienia na torach w Trójmieście potrwają do końca października.

Rafał Muszczynko

Więcej o: