Co to jest pas rowerowy?

Nie wszędzie da się zbudować odseparowaną od ruchu drogę dla rowerów. Nie wszędzie też jest to sensowne. Pasy dla rowerów są wydzieleniem dla rowerzystów przestrzeni na jezdni.

Gdy jedziesz rowerem - pasy rowerowe mają dokładnie taką samą funkcję i znaczenie prawne jak drogi dla rowerów. Nie możesz jechać ani chodnikiem, ani jezdnią, wzdłuż których prowadzi pas rowerowy. Z drugiej strony pasy nie są odseparowane od ruchu samochodowego tak dobrze jak wydzielone ścieżki, dlatego konieczna jest na nich znacznie większa uwaga.

Gdy jedziesz samochodem - ten wąski pas koło chodnika to nie pobocze. Nie możesz po nim ani jechać, ani na nim parkować. Ale pamiętaj w chwilach złości - takie rozwiązanie jest tańsze i zabiera mniej przestrzeni niż droga dla rowerów . Pasy na polskich drogach i tak z reguły są zbyt szerokie. Znajdzie się dla nich miejsce i dla samochodu, i dla roweru.

W Szczecinie jedyny pas rowerowy istnieje na ul. Piotra Skargi. Rowerzyści mogą nim wjechać pod górę z ronda Giedroycia w kierunku Jasnych Błoni. W przeciwną stronę należy jechać jezdnią, pasem dla samochodów jadących w kierunku ronda.

Artykuł pochodzi ze szczecińskiego wydania lokalnego Gazety.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.