Lider Animator: Konkurs rozstrzygnięty, rower połączy niepełnosprawnych ze sprawnymi

Liderze - rozkręć akcję animację - głosiło hasło promujące program, w którym do wygrania było 15 000 złotych na realizację ciekawego sportowego projektu. Dzięki tym pieniądzom już niedługo niepełnosprawne intelektualnie dzieci będą mogły integrować się na rowerowych wycieczkach wspólnie ze sprawnymi kolegami.

O konkursie Lider-animator pisaliśmy jakiś czas temu . Na najbardziej kreatywnych animatorów sportu czekały granty od 10 do 15 tysięcy złotych.

Jedną z osób, które otrzymają granty jest Natalia Olkowicz. Pracuje Ona w Specjalnym Ośrodku szkolno- wychowawczym w Mocarzewie w województwie mazowieckim. Natalia tak opisywała sytuację placówki, w której pracuje:

Nasz Ośrodek znajduje się w małej miejscowości, otoczony pięknym lasem. Prowadzony jest przez Zgromadzenie Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego. Pracujemy w internacie w którym znajdują się dzieci niepełnosprawne intelektualnie w stopniu: lekkim, umiarkowanym, znacznym i głębokim. W ramach zajęć popołudniowych dzieci uczęszczają na zajęcia kół sportowych prowadzonych przez dwóch wychowawców. W czasie tych zajęć dzieci mają możliwość zapoznawania się z podstawowymi dyscyplinami sportu takimi jak: piłka nożna, unihokej, koszykówka, lekkoatletyka. W ramach działalności koła sportowego wychowankowie uczestniczą w zajęciach hipoterapii. W ostatnim czasie duże zainteresowanie wzbudza w naszych dzieciach jazda na rowerze zarówno wśród tych umiejących jeździć jak i tych, które nie potrafią tego z racji swych ograniczeń. Problemem jest jednak brak rowerów, mamy ich tylko dwa(...)

Warto wspomnieć, że rowery to dla dzieci z ośrodka nie tylko sposób na spędzanie czasu. Jazda rowerem to dla upośledzonych dzieci to możliwość interakcji ze światem zewnętrznym, a także poznawania zarówno otoczenia, jak i nowych ludzi. Jest to więc bardzo użyteczne narzędzie rehabilitacji i przygotowywania ich do bardziej samodzielnego życia.

Nie wszystkie dzieci mogą jednak w tym celu korzystać z normalnych rowerów. Część z nich nie byłoby w stanie sprostać tak absorbującej czynności jak jednoczesne utrzymywanie równowagi i kontrolowanie kierunku, w którym zmierza rower. Takie dzieci potrzebują specjalnych rowerów, bardziej dostosowanych do ich potrzeb - trójkołowców. Dzięki zwycięstwie w konkursie Lider Animator i wygraniu 15 tysięcy złotych, placówka Natalii będzie mogła kupić dzieciom takie właśnie pojazdy.

Natalia już pisząc zgłoszenie do konkursu kreśliła plany różnorodnego wykorzystania rowerów:

W przypadku otrzymania funduszy w konkursie "Lider Animator" zakupimy sprzęt, który posłuży naszym wychowankom długo po zakończeniu projektu, i pomoże w lepszej integracji z rówieśnikami jak również z okolicznymi mieszkańcami poprzez wspólne wycieczki i imprezy organizowane w Ośrodku. Chcielibyśmy organizować wycieczki rowerowe dróżkami okolicznego lasu z zaprzyjaźnioną młodzieżą z pobliskich szkół (...). Ścieżki, którymi chcemy zmierzać są bezpieczne nawet dla naszych wychowanków, którzy mogli by ćwiczyć jazdę na trójkołowcach oraz rowerach dwukołowych.  Dzieci niepełnosprawne pozostają często na uboczu życia społecznego dlatego każda forma integracji z środowiskiem lokalnym jest tak ważna dla ich prawidłowego procesu wychowania i rozwoju. Warto podtrzymywać dotychczasowe kontakty zabiegać o nie wymyślać nowe atrakcyjne formy spędzania wspólnie wolnego czasu, aby dzieci niepełnosprawne mogły realizować swoje marzenia i przekraczać bariery wynikające z ograniczeń niezależnych od nich.

Wygląda więc, że rowery zakupione dzięki uczestnictwie w konkursie Lider-Animator, będą więc dość intensywnie eksploatowane. W dodatku mają one służyć nie tylko wychowankom ośrodka i nie tylko w lato. Ośrodek w Mocarzewie chce być także motorem integracji lokalnej społeczności i animatorem rowerowej turystyki:

Nasz projekt ma również na uwadze ludzi dorosłych (nauczycieli, wychowawców oraz mieszkańców okolicznych miejscowości). Dla nich chcemy zorganizować dłuższą wycieczkę nad brzeg Wisły oraz do rezerwatu przyrody, który jest po drodze. Wiadomo, że na rowerach nie będziemy jeździć cały rok w związku z czym w trakcie zimy chcemy zapraszać naszych znajomych na naszą salę gimnastyczną i organizować tam zawody sportowe.

Oprócz Natalii Olkowicz, w konkursie Lider Animator, nagrody wygrało jeszcze piętnastu innych animatorów sportu. Więcej informacji o konkursie znajdziecie na stronie www.lideranimator.pl .

My jako redakcja Polski na Rowery życzymy, by zakupione rowery służyły ośrodkowi długo i bezawaryjnie. Z pewnością dzieci są tego warte!

Rafał Muszczynko

Więcej o: