100 kilometrów ścieżki rowerowej z Torunia nad Zalew Koronowski

Jesienią 2014 r. dojedziemy z Torunia nad Zalew Koronowski trasą tylko dla rowerów. Jest porozumienie samorządowców z terenów, przez które przebiegać będzie szlak o długości około 100 km.

Sławomir Doroczyński od początku roku wykręcił na rowerze 6 tys. km. Wybiera trasy szosowe, ale jeździ także leśnymi duktami. - Nad Zalew Koronowski prowadzi kilka dróg, dla mnie najdogodniejsza jest ta przez Myślęcinek i Niemcz, częściowo jezdnią asfaltową, a później lasem - opowiada. - Czekam z niecierpliwością, by dojechać z całą rodziną nad wodę, bezpieczną, dobrze oznakowaną ścieżką z całą rodziną.

To pewne, że tak się stanie. W Koronowie podpisano właśnie list intencyjny w sprawie budowy ścieżek rowerowych, które połączą już istniejące lub budowane trasy na terenie Bydgoszczy, powiatu bydgoskiego, powiatu chełmińskiego, Torunia i powiatu toruńskiego. Zrealizowanie tej inwestycji umożliwi powstanie szlaku rowerowego o długości około 100 km.

- Plan będzie zrealizowany do końca 2014 r. - mówi Wojciech Porzych, starosta powiatu bydgoskiego.

Zainteresowane samorządy zadeklarowały, że w przyszłorocznym budżecie zarezerwują pieniądze na ten cel. Muszą mieć 50 procent wkładu własnego całkowitych kosztów inwestycji, która łącznie kosztować będzie 9 mln zł. - Wykonanie dokumentacji na budowę brakujących tras rowerowych w regionie zlecimy jeszcze w tym roku - zapowiada Porzych. - Liczymy, że dokładnie za rok będziemy już mieli w rękach pozwolenie na budowę i ogłosimy przetarg na wykonanie ścieżek.

W planach jest budowa trasy rowerowej z Bydgoszczy przez Tryszczyn, Gościeradz, Samociążek, aż do Pieczysk nad Zalewem Koronowskim. - Wyjedziemy z Bydgoszczy ulicą Nad Torem i ruszymy w stronę Koronowa - wyjaśnia Porzych. - Teraz ten odcinek można pokonać jedynie szosą wzdłuż drogi nr 25. Nowa trasa będzie prowadziła częściowo łagodnym łukiem przez las, nieczynną od lat trasą kolejki wąskotorowej. Od wysokości skrzyżowania z drogą do Bożenkowa ścieżka poprowadzi wzdłuż drogi 25 do Gościeradza, później skręcimy w kierunku Okola, i dawną linią kolejki, przez zabytkowy mostek, dojedziemy bezpiecznie do Koronowa. Stamtąd istnieje już ścieżka do samych Pieczysk.

Stanisław Zgliszczyński, burmistrz Koronowa, nie kryje zadowolenia z pomysłu. - Od wiosny do jesieni na naszym terenie odpoczywa kilkadziesiąt tysięcy osób - mówi. - Walory turystyczne i zdrowotne tej ścieżki będą nie do przecenienia.

Kiedy pomysł zostanie zrealizowany, rowerzyści dojadą nad zalew nawet z Torunia. ' Szlak poprowadzi przez Unisław, Dąbrowę Chełmińską i dalej Bydgoszcz aż do Pieczysk. Długość powstałej w ten sposób trasy to około 100 km - zapowiada Beata Krzemińska, rzeczniczka marszałka województwa.

Starostwo powiatowe w Bydgoszczy w 2010 r. zakończyło budowę ponad 33 km tras rowerowych. Prawie gotowe są też: budowany przez Bydgoszcz siedmiokilometrowy trakt z Fordonu do Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku; 22-kilometrowa trasa w Sępólnie Krajeńskim i gminie Więcbork, która połączy Jezioro Sępoleńskie z Jeziorem Więcborskim.

Rowerzyści mogą też już korzystać z tras Tuchola-Świt-Tuchola oraz Śliwice-Łobody powstałych w ramach projektu "Bory Tucholskie w Labiryntach Natury".

Więcej o: