"Gazeta" i rowerzyści z postulatami do prezydenta

Uznaliśmy, że sobotnie uroczyste otwarcie ścieżek wokół Jeziora Długiego to doskonała okazja, aby przypomnieć prezydentowi Olsztyna o innych potrzebach rowerzystów.

Wspólnie ze środowiskiem rowerzystów zaprosiliśmy Piotra Grzymowicza na spotkanie. Najpierw cztery grupy rowerzystów umówiły się w różnych punktach Olsztyna, potem przyjechały nad Długie. Tam zrobiliśmy wspólne zdjęcie - jest na nim ok. 200 osób, reszta się nie zmieściła - i przedstawiliśmy nasze postulaty. - Jest wiele rzeczy, które nie podobają się rowerzystom, i spraw, na które mogliby się poskarżyć, jak chociażby brakujące ścieżki w mieście, ale uznaliśmy, że w tym roku poprosimy o uporządkowanie tras w zachodniej części Lasu Miejskiego, które w ostatnich miesiącach zastały zaniedbane, i przygotowanie ścieżek we wschodniej części lasu. Przypomnę, że rok temu prosiliśmy chociaż o przygotowanie projektu tych tras oraz ustawienie w centrum stojaków rowerowych, które będą bezpieczne dla rowerów - mówi Maciej Nowakowski, redaktor naczelny "Gazety Wyborczej Olsztyn".

Prezydent Piotr Grzymowicz deklaruje, że jest otwarty na współpracę z rowerzystami i na pewno dołoży starań, aby postulaty nie zostały tylko na papierze. - Jeżeli chodzi o konserwację szlaków rowerowych, które już istnieją w Lesie Miejskim, to na pewno będzie to zrobione jeszcze w tym roku - zapowiada. - Mamy też już gotowy projekt dotyczący zagospodarowania wschodniej części lasu i chcielibyśmy go zrealizować w przyszłym roku. Będziemy na to potrzebować ok. 100 tys. zł i te pieniądze będziemy musieli znaleźć w budżecie.

- Dwie prośby z ubiegłorocznej akcji "Gazety Wyborczej" i rowerzystów udało się zrealizować. Chcielibyśmy także za rok z czystym sumieniem powiedzieć to samo o tegorocznych postulatach - dodał naczelny "Gazety".

Gotowość współpracy zapowiada Mirosław Arczak, oficer rowerowy ratusza. - Przedstawiciele różnych środowisk, zarówno tych traktujących rower jako rekreację, jak i tych, dla których jest on środkiem komunikacyjnym, od dawna sygnalizują mi różne sprawy, które trzeba ruszyć z miejsca. Obiecuję, że będę z całych sił wspierać postulaty przedstawione przez "Gazetę Wyborczą" i starać się, żeby zostały jak najszybciej zrealizowane. Na pewno zostanę zobowiązany przez prezydenta, aby o to zadbać.

Prezydent zapowiedział też, że planuje kolejne inwestycje z myślą o rowerzystach. - Wkrótce powstaną kolejne tak potrzebne ścieżki rowerowe, m.in. w Śródmieściu, gdzie trwają prace w parku Podzamcze i w parku Centralnym - mówi. - Przygotujemy też opracowanie, które pokaże, jakie istniejące ścieżki można ze sobą połączyć niewielki nakładami finansowymi.

Artykuł pochodzi z olsztyńskiego wydania lokalnego Gazety.

Więcej o:
Copyright © Agora SA