Rowerowa debata Polski na rowery w Gdańsku [RELACJA]

Jak się żyje trójmiejskim rowerzystom? Czy Gdańsk dobrze dba o potrzeby cyklistów? A jak reagują trójmiejscy kierowcy? No i co z resztą Trójmiasta - Sopotem, Gdynią... O tym wszystkim rozmawialiśmy 5 września w hali AmberExpo w Gdańsku.

Debata zorganizowana przez Polskę na Rowery i trójmiejski oddział Gazety odbywała się pod nieco prowokacyjnym hasłem "Dlaczego w rowerowej stolicy Polski brakuje rowerzystów".

Debatę otworzyła Agata Kowalska, na co dzień reporterka radia Tok FM.Debatę otworzyła Agata Kowalska, na co dzień reporterka radia Tok FM. fot. Rafał Muszczynko

Debatę otworzyła Agata Kowalska, na co dzień dziennikarka radia Tok FM.

Pierwszym punktem debaty była prezentacja prowadzająca Bohdana Pękackiego. Autor pytał w niej o to, czym charakteryzują się prawdziwie rowerowe miasta - oczywiście poza rowerową infrastrukturą.

'Kiedy ostatnio prezydent miasta jeździł na rowerze bez towarzystwa fotoreporterów?' - pytał na debacie Polski na Rowery Bohdan Pękacki"Kiedy ostatnio prezydent miasta jeździł na rowerze bez towarzystwa fotoreporterów?" - pytał na debacie Polski na Rowery Bohdan Pękacki fot. Rafał Muszczynko

Prezentacja nie była tylko wprowadzeniem. Zadawał też wiele, nie zawsze wygodnych pytań, związanych z tematem tego jak władze miasta traktują ruch rowerowy i cyklistów.

Kolejną częścią debaty była dyskusja ekspertów. Kolejną częścią debaty była dyskusja ekspertów.  fot. Rafał Muszczynko

Zaraz po prezentacji na "scenę" zaproszeni zostali zaproszeni na debatę eksperci. Od lewej siedzą:

- Barbara Marchwicka - starszy asystent ds. planowania przestrzennego w Biurze Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni, - Maciej Lisicki - Zastępca Prezydenta Miasta Gdańsk, - Remigiusz Kitliński - Pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańsk ds. komunikacji rowerowej, - Zygmunt Zmuda Trzebiatowski - Pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdynia ds. komunikacji rowerowej, - Łukasz Bosowski - Rowerowa Gdynia, - Bohdan Pękacki - Polska na Rowery.

Dyskusja ekspertów zaczęła się od odpowiedzi na pytanie oczywiste: Czy warto debatować o rowerach?Dyskusja ekspertów zaczęła się od odpowiedzi na pytanie oczywiste: Czy warto debatować o rowerach? fot. Rafał Muszczynko

Dyskusja ekspertów zaczęła się od pytania podstawowego: Czy warto rozmawiać? Czy teraz wciąż jest czas na dyskusję, czy już wyłącznie na działanie? Tym samym swoje pięć minut mieli czytelnicy Polski na Rowery i trójmiejskiej Gazety. Pytania pochodzą bowiem z komentarzy pod artykułami zapowiadających debatę.

W międzyczasie na ekranie pojawiły się głosy internautów. Do nich także odnosili się w swojej dyskusji eksperci.W międzyczasie na ekranie pojawiły się głosy internautów. Do nich także odnosili się w swojej dyskusji eksperci. fot. Rafał Muszczynko

W międzyczasie na ekranie pojawiły się kolejne głosy internautów dotyczące różnych rowerowych tematów. Do nich także odnosili się w swojej dyskusji eksperci.

Zasadniczą częścią debaty było jednak oddanie głosu samym mieszkańcom Trojmiasta. Dlatego poza zbieranymi kartkami z postulatami rowerzystów, każdy obecny dostał możliwość, by się wypowiedzieć do mikrofonu.

W międzyczasie na ekranie pojawiły się postulaty rowerzystów obecnych na debacie. Także do nich odnosili się w swojej dyskusji eksperci.W międzyczasie na ekranie pojawiły się postulaty rowerzystów obecnych na debacie. Także do nich odnosili się w swojej dyskusji eksperci. fot. Rafał Muszczynko

W międzyczasie na ekranie pojawiły się postulaty rowerzystów obecnych na debacie. Także do nich odnosili się w dyskusji eksperci i sami mieszkańcy. Postulaty te były bardzo zróżnicowane.

Dyskusja była tak owocna, że przedłużyła czas trwania debaty o niemal pół godziny. Po zakończeniu debaty kuluarowe rozmowy trwały jeszcze niemal przez godzinę.

Postulaty zebrane od cyklistów zostaną niedługo opublikowane na Polsce na Rowery. Zostaną też przekazane trójmiejskim władzom.

Większość obecnych na debatę przyjechała roweramiWiększość obecnych na debatę przyjechała rowerami fot. Rafał Muszczynko

Na koniec warto dodać, że na debatę większość obecnych przyjechała na rowerach. Niektórzy przyjechali nimi aż z Rumi i Wejherowa. To bardzo dobry prognostyk.

Rafał Muszczynko

Więcej o: