Festiwalowy Bike Maraton w Szklarskiej Porębie

Piękna, słoneczna pogoda i tłumy kolarzy - tak wyglądały w sobotę 18 sierpnia okolice dolnej stacji Kolei Linowej na Szrenicę w Szklarskiej Porębie. To tam odbywał się w weekend XVI Festiwal Rowerowy. Najstarsza w Polsce impreza rowerowa po raz kolejny zgromadziła w jednym miejscu tysiące miłośników różnych odmian MTB.

Najliczniejszą konkurencją Festiwalu Rowerowego był Bike Maraton, który na starcie X już w tym sezonie edycji zgromadził prawie 900 uczestników. W sobotę, punktualnie o godz. 11.00 sygnał do startu dał Paweł Kibiń, organizator Festiwalu Rowerowego i kolorowy peleton kolarzy zaczął się wspinać nartostradą "Puchatek".

Gdy kolarze walczyli dzielnie z trasą w miasteczku Bike Maraton rozpoczęły się zawody dla najmłodszych rowerzystów. Na specjalnie wytyczonej pętli Dziecięcego Bike Maratonu bawiła się i rywalizowała prawie setka dzieci a każdy mały uczestnik otrzymał dyplom i niespodziankę.

Tym czasem na trudnych szlakach głównych dystansów trwała ostra rywalizacji, po godzinie na metę wpadli zwycięzcy najkrótszego dystansu Medano. Zwycięzcą został Paweł Ziobem (Harfa Harryson Felt Team) z Wrocławia, przed Alesem Strandlem z Czech i Marcinem Gurlagą (Verge Team Podgórzyn) z Podgórzyna. Wśród kobiet na tym dystansie tryumfowała Dominika Niemiec (MTB Lubawka) przed Małgorzatą Lewandowską (2x3 Bike Team) i Joanną Owczynników (Corratec Eurobike) .

Większe wyzwanie i trudniejsze ścieżki czekały na zawodników dłuższych dystansów , a słynna Petrovka będzie śnić się po nocach niejednemu "góralowi. Ten niespełna 3 km odcinek z ponad 400 m przewyższenia był najtrudniejszym elementem trasy i niejednokrotnie rozstrzygał o miejscach na mecie całego wyścigu.

Najlepszym zawodnikom dystansu Mega pokonanie 60 km trasy zajęło prawie dwie i pół godziny a zwycięzcą został Rafał Kaczmarczyk (KS Lechia Piechowice) przed Mariuszem Kozakiem (RMF Adrenaline Mountain Dew MTB Team) i Darkiem Zasadą (Okular MTB Team) na tym samym dystansie w klasyfikacji Open Mega Kobiet najlepsza okazała się Pavlina Cerna z Czech przed Agnieszką Zych (BSA Pro Tour) i Aleksandrą Misterską z Wrocławia .

Na królewskim dystansie Giga a tym samym w klasyfikacji Open Giga Mężczyzn zwyciężył Mariusz Marszałek (BSA Pro Tour) przed Pawłem Barankiem (Mbike Faktory Team) i Jakubem Osuchem z Jarocina .

Po dekoracjach odbyła się tradycyjna Tombola czyli losowanie nagród wśród wszystkich uczestników Bike Maraton a w ręce szczęśliwców trafiły rower, aparat cyfrowy, zegarki, akcesoria rowerowe, okulary środki smarujące i odżywki.

Za dwa tygodnie (sobota, 1 września) Bike Maraton zawita do małopolski a XI edycja tegorocznej serii najpopularniejszych maratonów MTB w Polsce odbędzie się w Myślenicach.

Wyniki i zdjęcia na www.bikemaraton.com

Więcej o: