Opole: Trasa rowerowa powstanie...pod choinkę?

Chociaż są pieniądze i dokumentacja, to z budową nowej trasy rowerowej w Opolu ratusz zwleka już ponad sześć miesięcy. - Trasa przy ul. Niemodlińskiej na pewno powstanie przed końcem roku - obiecuje MZD.

To miała być prosta i szybka inwestycja, a jednocześnie sztandarowy projekt ratuszowego zespołu rowerowego. Dziś okazuje się, że mimo opracowanej dokumentacji i zarezerwowanych pieniędzy na ul. Niemodlińskiej nie tylko nie rozpoczęto prac, ale nawet nie rozpisano konkursu na tę inwestycję.

- Budowa tej trasy trochę się przesunęła w czasie, po części z mojej winy - przyznaje Arkadiusz Wiśniewski, wiceprezydent Opola.

Skąd tak duże opóźnienie? Jesienią ubiegłego roku zespół rowerowy poinformował, że w projekcie budżetu miasta znajdą się pieniądze na kolejną rowerową inwestycję - trasę przy ul. Niemodlińskiej, od skrzyżowania z ul. Wojska Polskiego do marketu na Dambonia (ponad 500 m). To miała być również rekompensata za roczny zastój w rozbudowie infrastruktury rowerowej.

Autorzy pomysłu byli w komfortowej sytuacji, bo MZD miał już przygotowaną dokumentację przebudowy ul. Niemodlińskiej. W budżecie miasta na inwestycję zarezerwowano 500 tys. zł, potem dołożono jeszcze kolejne 900 tys. zł. Nic nie stało na przeszkodzie, by rozpisać przetarg i ruszyć z budową. Tymczasem w urzędzie miasta zapadła decyzja, by na razie wstrzymać się z inwestycją.

- Liczyliśmy na pieniądze z Ministerstwa Infrastruktury. Z dotacją przy okazji budowy ścieżki rowerowej wyremontowalibyśmy również ulicę. Wyszliśmy z założenia, że jeśli jest szansa na dodatkowe środki finansowe, to powinniśmy się o nie ubiegać - tłumaczy Wiśniewski.

Pod koniec maja okazało się jednak, że pieniędzy na remont ul. Niemodlińskiej w ministerstwie nie ma. Wtedy MZD poinformowało, że wraca do punktu wyjścia i z końcem czerwca ogłosi przetarg, a potem ruszy z budową samej ścieżki rowerowej. Trasa miała zostać oddana po wakacjach. Do tej pory nie rozpisano jednak przetargu na budowę zaplanowanego odcinka.

- Uznaliśmy, że potrzebujemy więcej czasu na dodatkowe korekty dokumentacji. Chodzi tutaj głównie o przeniesienie lamp ulicznych kolidujących z inwestycją - mówi Mirosław Pietrucha, wicedyrektor MZD.

Zapewnia, że wkrótce zostanie ogłoszony przetarg i budowa trasy rowerowej ruszy w przyszłym miesiącu. Prace powinny się zakończyć pod koniec listopada lub na początku grudnia.

- Budowa się opóźnia, ale wierzę, że zgodnie z obietnicą MZD trasa powstanie przed końcem roku - mówi Adrian Wesołowski, przewodniczący zespołu rowerowego.

- Połączenie Dambonia z centrum Opola jest fatalne i cykliści są w zasadzie skazani na poruszanie się uciążliwą ul. Niemodlińską. Mam nadzieję, że ratusz miał wystarczająco dużo czasu na to, by przygotować porządną i przyjazną dla jednośladów ścieżkę rowerową, bez bubli - komentuje Bogumił Siewruk, animator kultury rowerowej w Opolu.

Droga dla rowerów przy skrzyżowaniu z ul. Wojska Polskiego zakończy się śluzą rowerową.

Artykuł pochodzi z opolskiego wydania lokalnego Gazety.

Więcej o: