Londyńska awantura o kaski

Kilka dni temu media podały, że brytyjski kolarz Bradley Wiggins domaga się obowiązkowych kasków dla rowerzystów. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby sam kolarz nie twierdził, że to nieprawda.

Złoty medalista w kolarstwie (indywidualna jazda na czas) Bradley Wiggins nawołuje do zmiany prawa, które powinno nakazywać noszenie kasków przez rowerzystów. Wszystko za sprawą tragicznego wypadku, w którym olimpijski autobus śmiertelnie potrącił cyklistę. - takie informacje można było przeczytać i usłyszeć niedawno, zarówno w mediach brytyjskich , jak i polskich .

Kolejna odsłona hełmowej dyskusji

Rozpętało to, nie tylko w Wielkiej Brytanii zresztą, kolejna odsłonę awantury o kaski. Przeciwnicy obowiązkowych skorupek zauważyli, że naiwnością jest wiara iż kask ochroni cyklistę przed masą miejskiego autobusu, czym bezpośrednio odwołali się do wypadku kolegi Wigginsa. Trudno się z tym nie zgodzić - 3-5 cm styropianu raczej nie ochroni przed rozpędzonymi 25 tonami stali.

Zwrócono też uwagę na przyczyny wypadku i prawdziwego jego sprawcę - kierowcę autobusu, który zresztą został już zatrzymany przez policję pod zarzutem spowodowania śmierci przez niebezpieczną jazdę. - Gdzie tu jakakolwiek wina cyklistów? - pytają przeciwnicy obowiązkowych skorupek.

Zwolennicy kasków mają na to jeden, trochę już wyeksploatowany argument - Lepiej w kasku niż bez. - I, prawdę mówiąc, nie zawsze można się z tym zgodzić .

Bradley: Nic takiego nie mówiłem

Najlepszym smaczkiem w dyskusji była jednak wypowiedź samego Bradleya na Twitterze:

Tak, żeby była jasność: Nie nawoływałem do tego, by kaski stały się obowiązkowe w prawie jak twierdzą reporterzy.

Kolarz twierdzi, że nie domagał się obowiązku jazdy w kasku jako zapisu w prawie. Być może jego wypowiedź miała być kierowana wyłącznie do uprawiających sport kolarzy. Być może kolarzowi chodziło o to by wybierać kask pomimo braku obowiązku jazdy w nim. A może było to zwykłe nieporozumienie lub manipulacja słowami Wiggins'a wyrwanymi z kontekstu.

Rafał Muszczynko

Najpopularniejsze kaski rowerowe w Okazje.info - lipiec 2014 Kask Met Crackerjack 1 opinia Kask GIRO Indicator 1 opinia UVEX Kask Xenova 0 opinii Zobacz inne kaski rowerowe w

Więcej o:
Copyright © Agora SA