Prezentacja Veturilo. Hanna Gronkiewicz-Waltz na rowerze

Choć system działa od wczoraj, to dziś władze miasta oficjalnie ogłosiły otwarcie Veturilo. Z tej okazji na rowerze pojawiła się też sama pani Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.

W samo południe pod pomnikiem Kopernika przy Krakowskim Przedmieściu, odbyła się prezentacja roweru publicznego dla mediów. Poza panią Prezydent pojawili się niej dyrektor ZTM Leszek Ruta i prezes firmy NextBike. Gościem specjalnym była też legenda polskiego kolarstwa i były prezes PZKol - Ryszard Szurkowski. W tłumie uczestników można było wypatrzyć też wielu urzędników Biura Drogownictwa i Komunikacji, Zarządu Dróg Miejskich, Zarządu Transportu Miejskiego i innych instytucji bezpośrednio włączonych w uruchamianie systemu.

Nowych informacji o systemie na konferencji nie było. Nie dlatego, że informacji skąpiono. Zarówno wielkość systemu, jego zasięg, plany rozbudowy, jak i sposób działania, po prostu były już znane wcześniej . Konferencja miała więc na celu bardziej zaprezentowanie systemu i jego promocję niż informowanie o jego parametrach, czy innych nowościach.

Po oficjalnych informacjach ze strony dziennikarzy padały pytania o plany rozwoju systemu, o większe dostosowanie centrum Warszawy do ruchu rowerów, o infrastrukturę rowerową i otwarcie Starówki dla rowerów. Niestety nie mam zbyt dobrych informacji dla cyklistów - konkretnych deklaracji ze strony pani Prezydent zabrakło. Zamiast nich była mowa o tym jak wiele się buduje, o kryzysie i braku środków, o przygotowywanej koncepcji łączenia dróg rowerowych w sieć, oraz o dylematach związanych z brakiem miejsca w Centrum. Wszystko wskazuje, że infrastruktura w mieście jeszcze długo nie będzie nadążać za ilością rowerzystów.

Dużo lepiej wypadła natomiast prezentacja samego systemu. Zarówno rowery jak i stacje Veturilo działały bez zarzutu i robiły bardzo dobre wrażenie. Zresztą prezentacja nie była czysto statyczna - uczestnicy konferencji pod pomnik Kopernika dojechali na rowerach, a po konferencji odjechali na nich. I choć Pani Prezydent przyznała, że przejechała rowerem tylko niewielki kawałek, to test systemu należy uznać za udany.

Podczas konferencji pojawiali się także nieco zdezorientowani użytkownicy systemu, którzy w tłumie dziennikarzy i gąszczu kamer próbowali albo odstawić rower, albo go wypożyczyć. Widać więc, że Veturilo działa i cieszy się dużą popularnością.

Rafał Muszczynko

Więcej o: