Tak działa Veturilo. Krok po kroku [WIDEO]

Veturilo ruszyło i z miejsca okazało się sukcesem. W ciągu pierwszych czterech godzin z systemu skorzystało tysiąc osób. Jednak wciąż wielu warszawiaków nie wie w jaki sposób się zarejestrować, jak wypożyczyć rower i jak dokonać zwrotu.

Rejestracja w systemie

Najwygodniejszy sposób rejestracji to rejestracja przez Internet. Wchodzimy na stronę www.veturilo.waw.pl , klikamy w button "rejestracja" i wypełniamy formularz (imię, nazwisko, adres, e-mail i numer telefonu komórkowego). Musimy też zaakceptować regulamin, więc warto go przed tym przeczytać (81 punktów, sic!). Konieczne będzie również powiązanie naszego konta w systemie albo z naszym kontem (trzeba podać numer konta), albo z kartą kredytową (niezbędny jest numer karty).

Chwilę później na nasz telefon przychodzi SMS z kodem PIN - warto ten kod zapamiętać (lub od razu zmienić na taki, który pamiętamy), gdyż będzie potrzebny do każdego wypożyczenia roweru.

Później musimy jeszcze aktywować nowo założone konto. Najłatwiej zrobić to za pomocą przelewu na konto operatora systemu. Można też wykorzystać w tym celu kartę kredytową. Minimalna kwota, jaką musimy uiścić wynosi 10 złotych. Kwota ta stanowi kaucję, z której pobierane będą opłaty za korzystanie z roweru (pierwsze 20 minut za każdym razem jest darmowe). Gdy nie wykorzystamy kwoty, a postanowimy zlikwidować konto, pieniądze zostaną nam przelane z powrotem.

Wypożyczanie roweru

Wypożyczenie roweru jest proste. Podchodzimy do rowerów i wybieramy sobie pojazd (warto sprawdzić, czy jest sprawny!). Zapamiętujemy kod pojazdu, który znajduje się na tylnym błotniku.

Podchodzimy do terminala, wpisujemy swój numer telefonu, PIN, po czym numer roweru, który chcemy wypożyczyć. Na stacji pojawia się kod, który zapamiętujemy. Podchodzimy do roweru, ustawiamy kod na lince, co pozwala nam ją otworzyć.

Wsiadamy na rower, regulujemy do swoich potrzeb wysokość siodełka, wrzucamy bagaż do koszyczka i ruszamy w trasę.

Zobacz wideo

Zwracanie pojazdu

Zwracanie pojazdu jest równie proste. Wstawiamy rower w stojak i zapinamy linkę (po czym przekręcamy kod tak, by ta się zamknęła). Później podchodzimy do stacji, naciskamy przycisk zwrot i wpisujemy kolejno: nasz numer telefonu, kod PIN i numer roweru, który chcemy oddać.

W razie problemów

Zdarza się, że w trakcie zwracania lub wypożyczania roweru, stacja odmówi współpracy. Nie jest to wielki problem. W takim przypadku wciąż możemy zarówno wypożyczyć, jak i zwrócić rower z pomocą infolinii (tel: +48 22 244 13 13, +48 22 382 13 12). Dzwonimy z naszego telefonu (tego zarejestrowanego w systemie jako nasz), podajemy nasz PIN i dalej postępujemy zgodnie z poleceniami automatu.

W przypadku oddawania roweru będziemy musieli podać numer oddawanego roweru oraz stacji do której pojazd odstawiamy. W przypadku wypożyczania konieczny będzie numer jednośladu i stacji, z której pojazd zabieramy.

Nie śpieszmy się z wpisywaniem informacji, o które prosi nas automat. System działa w swoim tempie, a rozpoczęcie wpisywania numerów za wcześnie skończy się prośbą o powtórzenie i straconym czasem. Każdą wpisywana liczbę kończymy wpisywać za pomocą znaku "#".

Co jeszcze warto wiedzieć

Warto też co jakiś czas zaglądać na stronę systemu i sprawdzać, czy na naszym koncie nie figuruje jakiś rzekomo niezwrócony pojazd, za który naliczana jest nam opłata. System jest jeszcze w fazie rozruchu i drobne błędy mnogą się przydarzać jeszcze przez pewien czas.

Rafał Muszczynko

Więcej o: