Gorzów Wlkp.: Cała masa rowerów wyjedzie w miasto

Znów będzie widać rowery w Gorzowie. I to w dużej liczbie. Pierwsza od lat Masa Krytyczna przejedzie przez miasto już 27 lipca.

Jest szansa, ze będzie to największy rowerowy przejazd, jaki dotąd przeżył Gorzów. Na facebooku zgłosiło się już ponad 250 uczestników. A do piątku 27 lipca jeszcze trochę czasu.

Masy krytyczne polegająca na masowym przejeździe cyklistów ulicami, aby zwrócić uwagę na ten środek transportu. W większych miastach biorą w nich udział nawet tysiące rowerzystów.

Zbiorowy przejazd cyklistów przez miasto zwołuje inicjatywa "Rowerowy Gorzów". Inicjatywa powstała niedawno w Stowarzyszeniu Sztuka Miasta i ma promować turystykę rowerową ale też codzienne korzystanie z rowerów w mieście.

Ostatnio większe kawalkady rowerzystów mogliśmy zobaczyć w ubiegłym roku, kiedy przez Gorzów przejeżdżało ok. 60 kurierów rowerowych zmierzających na Cycle Messenger World Championships do Warszawy.

W poprzednich latach próbowano też organizować "masy krytyczne", ale zwykle brała w nich udział niewielka liczba rowerzystów. Ostatnim razem nieformalnie zwołana masa krytyczna przed dwoma laty w lipcu zgromadziła ok. 30 cyklistów. Niewielu, ale choć na trochę zwrócili na siebie uwagę.

Tym razem może być inaczej. Stowarzyszenie Sztuka Miasta od początku interesuje się problematyką rowerową. To właśnie członkowie stowarzyszenia zgłosili w radzie miasta projekt sieci ścieżek rowerowych, pierwsze kompleksowe i poważne rozwiązanie problemów gorzowskich rowerzystów. Stowarzyszenie konsultuje również z miejskim inżynierem ruchu pomysły na stworzenie kontrapasów, śluz rowerowych i ścieżek przy remontowanych ulicach.

Sami przyznają, że idzie to mozolnie. Masa Krytyczna ma również za zadanie zwrócić uwagę na konieczność tworzenia infrastruktury rowerowej w mieście.

Od niedawna na facebooku działa profil Rowerowy Gorzów, gdzie można dowiedzieć się o wszelkich rowerowych imprezach, rajdach, wycieczkach, rowerowych absurdach.. Tu można również bardzo poważnie podyskutować o propozycjach udogodnień w mieście i nad projektami zgłaszanymi do inwestycji. Możne tez przyłączyć się do Masy Krytycznej.

- Pokażmy się w jak największej liczbie. Przez naszą akcję chcemy spopularyzować rower, jako całoroczny środek transportu oraz zwrócić uwagę włodarzom miasta na potrzebę większego inwestowania w tworzenie infrastruktury rowerowej. Zgromadzenia tego typu odbywają się we wszystkich większych miastach na świecie. Poprzez organizację tego typu wydarzeń chcielibyśmy dołączyć Gorzów do mapy świata przyjaznego rowerom, a tym samym spopularyzować nasze miasto i przyciągnąć miłośników turystyki rowerowej zza granicy - deklarują inicjatorzy "Masy".

Impreza wystartuje 27 lipca, w piątek o godz. 18. Zbiórka na Starym Rynku przy fontannie Pauckscha. Potem kawalkada będzie jechać jezdnią ulicami Sikorskiego, Warszawską, Szpitalną, Teatralną. Na rondzie Santockim zawróci w kierunku centrum a następnie przejedzie ulicami Jagiełły, Chrobrego, przez most Staromiejski i rondo Św. Jerzego i dalej ul. Przemysłową, Mechaniczną i ul. Św. Jerzego. Właśnie na ul. Św. Jerzego jest jak dotąd jedyny kontrapas rowerowy. Potem rowerzyści wrócą na prawy brzeg Warty i pojadą ulicami Chrobrego, Wybickiego i Estkowskiego, aby koło hotelu Qubus zawrócić w stronę centrum i dojechać z powrotem na Stary Rynek.

Artykuł pochodzi z gorzowskiego wydania lokalnego Gazety.

Więcej o: