"Kręć kilometry, zaparkuj klimatycznie"- czyli technologia, ekologia i rowery

Chętnie korzystacie z roweru zamiast samochodu, ale w Waszej okolicy brakuje parkingów dla "dwóch kółek"? A może to brak roweru stanowi problem? I jeden i drugi można rozwiązać dzięki ogólnopolskiej kampanii społecznej "Kręć kilometry, zaparkuj klimatycznie".

Właśnie wystartowała rywalizacja o wyjątkowe i dizajnerskie stojaki Fundacji Allegro All For Planet. To gdzie i ile ich stanie, zależy od mieszkańców poszczególnych województw. A uczestnicy konkursu mają szanse na wygranie jednego ze stu pomarańczowych rowerów miejskich.

Fundacja Allegro All For Planet od lat wspiera ideę zrównoważonego transportu miejskiego i promuje rower, jako przyjazny środowisku naturalnemu. Poza argumentami ekologicznymi, warto też jednak zwrócić uwagę na te o charakterze ekonomicznym, bo na zatłoczonych ulicach polskich miast, rower staje się najszybszym sposobem na przemieszczanie, a to oszczędność czasu i pieniędzy. Do tej pory Fundacja postawiła już 585 oryginalnych stojaków, kolejnych 100- stanie w ramach rozpoczynającej się akcji. W ubiegłym roku stojaki także były stawiane w partnerstwie z Polską a rowery.

"Kręć kilometry, zaparkuj klimatycznie" to połączenie rywalizacji indywidualnej z grą zespołową. Uczestnicy konkursu przejeżdżają kilometry (w animacji online lub na rowerze, z wykorzystaniem aplikacji mobilnej w smartfonie) i przekazują ten dystans na konto swojego województwa. W zależności od liczby zdobytych przez region kilometrów, Fundacja rozdysponuje dizajnerskie stojaki rowerowe.

- Warto podkreślić, że to użytkownicy zasugerują nam miejsca, gdzie najbardziej brakuje parkingów dla rowerów. To niekoniecznie muszą być lokalizacje w centrum miasta, ale na przykład plaża nad jeziorem albo okolice akademika- mówi Krzysztof Śpiewek z Fundacji Allegro All For Planet.

Osoby, które często korzystają z roweru zainteresuje też z pewnością baza tras, która powstanie przy okazji akcji "Kręć kilometry, zaparkuj klimatycznie". Użytkownicy mogą je rysować na ekranie komputera, albo wsiąść na rower i włączyć aplikację w smartfonie. Przejechana trasa zostanie zapisana w postaci śladu GPS i będzie gotowa do publikacji w Internecie.

Konkurs i szczegóły akcji na www.zaparkujklimatycznie.pl .

Więcej o: